zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Argentinští mravenci ohrožují australskou přírodu

25.08.2004
Příroda
Argentinští mravenci ohrožují australskou přírodu

Argentinští mravenci (Linepithema humile) jsou řazeni mezi 100 nejhorších \"nájezdníků\" mezi zvířaty. Doma v jižní Americe obvykle žijí v malých skupinách, v Austrálii z jednotlivých méně rozměrných kolonií vzniká jedna obrovská mravenčí superkolonie a odborníci bijí na poplach.

V Argentině mravenčí kolonie dosahují většinou jen desítek metrů. \"Jsou geneticky rozdílné a vůči sobě navzájem agresivní,\" uvedl Elissa Suhrová z Monashské univerzity v Melbourne pro internetové zpravodajství BBC, \"proto jejich populace nikde tak rychle neroste a mravenci neznamenají nebezpečí pro okolní přírodu.\"

obrazekAvšak poté, co se přibližně v polovině minulého století mravenci dostali do Austrálie, změnila se jejich skladba, i chování - kolonie přestaly být vůči sobě agresivní, což vyústilo v to, že se z nich začala vytvářet jedna superkolonie.

Australští vědci nyní studují další kolonie u měst Perth a Adelaide, aby zjistili, zda se jedná o geneticky totožné jedince s těmi u Melbourne. Pokud tomu tak bude, mohlo by to vést k vytvoření ještě masivnější kolonie dlouhé až několik tisíc kilometrů.

http://www.abicko.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí