zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tuna papíru = dva stromy

26.08.2004
Odpady
Tuna papíru = dva stromy
Ekologické chování firem zahrnuje i nákup recyklovaného papíru. Češi však tvrdošíjně věří, že recyklovaný papír je zažloutlý a dražší, a nechtějí slyšet pravdu.

Rozvoj informačních technologií měl podle očekávání jít ruku v ruce s nižší spotřebou kancelářského papíru. Opak se však ukázal být pravdou. Množství papíru, které se používá v kancelářích, se zvyšuje až o pětinu ročně. České podniky se však k používání recyklovaného papíru zatím vstřícně nestaví.
\"Některé úřady se obávají vyšších nákladů na údržbu kopírovacích a jiných zařízení,\" popisuje Marek Jehlička zkušenosti Arniky s prosazováním recyklovaného papíru ve státní správě v rámci kampaně Šetrné papírování. Výrobci kancelářské techniky dnes již garantují, že vhodný recyklovaný papír přístroji neškodí. \"V praxi ovšem prodejci a servisní technici často masírují zákazníka, dokud ho od recyklovaného papíru ne odradí,\" konstatuje Milan Návoj z Arniky.Přestože byl po 1. lednu 2004 recyklovaný papír přesunut do vyšší sazby DPH, pohybuje se stále v cenové relaci nejlacinějších papírů.
V ekologičnosti nás nepředběhli jen naši západní sousedé, ale například i Slováci. V kancelářích používají 75 procent recyklovaného papíru, zatímco Češi jen necelých 40 procent.
Druhotná výroba papíru je také méně energeticky náročná. Aby se mohla prodat jedna tuna papíru, je potřeba 240 000 litrů vody, 4700 kWh energie a dva stromy. K výrobě jedné tuny recyklovaného papíru se spotřebuje 180 litrů vody, 2750 kWh energie a stromy zůstávají ušetřeny. Úspora 50 milionů listů papíru, které větší firma spotřebuje za rok, představuje záchranu 4000 stromů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí