zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský den bez aut a týden mobility podpoří osobně i ministři Ambrozek a Šimonovský

03.09.2004
Obecné
Evropský den bez aut a týden mobility podpoří osobně i ministři Ambrozek a Šimonovský

Do aktivit, pořádaných letos v rámci Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut, se letos zapojí nejenom ministr životního prostředí Libor Ambrozek, ale i ministr dopravy Milan Šimonovský [1]. Ministr Ambrozek se zúčastní akcí k Evropskému týdnu mobility v neděli 19. září v Telči, ministr Šimonovský ve čtvrtek 16. září v Olomouci. Oba se zavázali, že na Evropský den bez aut ve středu 22. září nepoužijí automobil. Po Praze se budou dopravovat MHD nebo na kole.

 „Nejenom že sám nepojedu na den bez aut autem, ale vyzval jsem k této alespoň symbolické podpoře i své kolegy,“ říká Libor Ambrozek. Dopisem oslovil nejenom ministry a ministryně, ale i prezidenta republiky, hejtmany krajů a pražského primátora, předsedy obou komor parlamentu i poslance, senátory a členy Evropského parlamentu ze své politické strany.

Evropský týden mobility a Evropský den bez aut mají připomenout a alespoň symbolicky podpořit udržitelnější způsoby dopravy – autobusy, železnici, ale také cyklistickou či pěší dopravu. Individuální automobilová doprava se totiž stává stále více jedním z nejzávažnějších problémů moderních měst nejenom v České republice, ale i v celé Evropě a na světě.

K Evropskému dni bez aut (22. září) se podpisem Evropské charty do dnešního dne připojilo již 23 měst v 8 krajích. Nejvíce měst se zapojilo v Moravskoslezském kraji: Bohumín, Hlučín, Karviná, Kopřivnice a krajské město Ostrava a v kraji Jihomoravském pak Boskovice, Hodonín, Letovice, Moravský Krumlov a Znojmo. V kraji Vysočina Pelhřimov, Telč, Třebíč a Velké Meziříčí. V Jihočeském kraji krajské město České Budějovice, Písek a Strakonice. Ve Zlínském kraji Kroměříž a Vsetín. V Olomouckém kraji Olomouc a Prostějov. Krajské město Královéhradeckého kraje Hradec Králové. V Pardubickém kraji Chrudim. Města Brno, Plzeň, Praha, Přerov, Tábor, Turnov a Zlín Chartu nepodepsala, ale podpoří Evropský den bez aut a týden mobility několika akcemi.

Ministři Ambrozek a Šimonovský, podobně jako řada dalších známých osobností, se také připojili k výzvě nevládních organizací „Nechte auto doma!“. Její signatáři se zavazují k tomu, že na Evropský den bez aut 22. září nepoužijí automobil. „Samozřejmě, že tuto výzvu podporuji. Když si alespoň jeden den v roce vyzkoušíme, že to bez auta jde, třeba zjistíme, že se bez něj obejdeme mnohem častěji,“ napsal Libor Ambrozek v podpůrném stanovisku, adresovaném organizátorům projektu Auto*Mat.

Další informace:

Evropský den bez aut v ČR – http://www.env.cz/edba

Evropský den bez aut – http://www.22september.org

Den bez aut – Děti Země – http://www.detizeme.cz/denbezaut

Výzva „Nechte auto doma!“ - http://automat.ecn.cz/vyzva

Auto*Mat - http://automat.ecn.cz

Poznámky:

[1] V roce 2003 se Libor Ambrozek zúčastnil akcí k Evropskému týdnu mobility v Hodoníně a v Kroměříži. 22. září, na Evropský den bez aut, přijel na zasedání vlády z domova vlakem a na kole. Evropský den bez aut 2003 podpořili také ministři informatiky Vladimír Mlynář a kultury Pavel Dostál, kteří přišli na schůzi vlády pěšky.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí