Pátek, 19. dubna 2024

Starostové se bojí vracení dotací

Starostové se bojí vracení dotací
Ústecký kraj - Starostové obcí Ústeckého kraje mají strach. Zdražení plynu totiž způsobilo, že se lidé vracejí k vytápění domovů uhlím. Obcím hrozí, že budou muset vracet dotace, které získaly na plynofikaci.
Litoměřická radnice dokonce chce návratu domácností od plynu k pevným palivům zabránit pokutami. Po ohlášeném zdražení plynu se tam řada rodin rozhodla raději zprovoznit komíny a odmítla se připojit. I litoměřické radnici tak hrozí, že bude muset vrátit dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Na připojení k plynu dostali někteří občané Litoměřic od města zvláštní dotaci. Pokud se nyní rozhodnou nepřipojit, vyměří jim úřad pokutu. Podle Pavla Gryndlera z odboru životního prostředí bude město kontrolovat, kdo plyn nepoužívá. Výši postihu zatím úřad neurčil.
"Uvítáme, když nám lidé pošlou návrhy, jak bychom jim mohli pomoci překlenout toto těžké období,"
uvedl.
Obce mohly z fondu životního prostředí získat až 80 procent nákladů na plynofikaci. Podmínkou bylo, aby plyn začalo používat 90 procent domácností. Po několikerém zdražování ministerstvo životního prostředí letos zmírnilo podmínky a nyní stačí, aby se na plyn připojila polovina domácností. Pokud to obce nesplní, musejí vrátit celou dotaci.
Peníze od státu dostalo na plynofikaci také 15 obcí na Litoměřicku. Podle Ivany Sklenářové z Libochovan, která je předsedkyní Sdružení pro plynofikaci Labského údolí, má nyní většina obcí problém podmínku splnit. Starosta Bohušovic nad Ohří Ivo Hynl se obává, že lidi k připojení na plyn nepřesvědčí, podobně jsou na tom i ve Rtyni na Teplicku a dalších obcích Ústeckého kraje.
Stát začal dotace obcím vyplácet v 90. letech. Fond ročně do plynofikace investoval průměrně jednu miliardu korun, řekla včera mluvčí fondu Lucie Králová. Celkem dotaci získalo 650 obcí, z toho je uzavřeno 221 akcí.
Zdroj:Ústecký kraj
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů