zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborníci našli v lomu silně ohrožené tvory

13.09.2004
Příroda
Odborníci našli v lomu silně ohrožené tvory
Lukoveček Lom u obce Lukoveček na Zlínsku označil zlínský magistrát za významný krajinnýprvek. Není ani vyloučeno, že se stane dokonce přírodní rezervací. Vyskytují se totiž v něm silně ohrožené druhy živočichů a rostlin. " Jedná se například o ještěrku obecnou, slepýše křehkého či kuňku žlutobřichou," sdělila referentka životního prostředí Milada Pauzová.
Žádost o vyhlášení významného krajinného prvku podala obec Lukoveček už v listopadu loňského roku. " Kvůli nezbytnému prozkoumání oblasti lomu byla naše žádost oficiálně potvrzena až na začátku letošních prázdnin," uvedl starosta Lukovečka Miroslav Krajča.
Podle Pauzové magistrát navrhl, aby byl lom u obce Lukoveček označen za přírodní památku. Krajský úřad Zlínského kraje tento návrh zatím neschválil. " V době jednání o případném vyhlášení přírodní památky lom nesplňoval daná kritéria. Podle mých informací se situace lepší, zejména ohroženým druhům rostlin toto prostředí opravdu svědčí. Do budoucna se povýšení na chráněnou přírodní rezervaci či památku nebráníme," sdělil pracovník odboru životního prostředí krajského úřadu Michael Girgel.
Po dohodě s majiteli přilehlých pozemků a okolního lesa bude ze strany magistrátu o tento veřejně přístupný významný krajinný prvek postaráno. Zejména chceme zastřihávat keře, vedle nichž rostou chráněné druhy rostlin," sdělila Pauzová. Varovala i návštěvníky se zlými úmysly. " Za utržení jakékoli chráněné rostliny či odchyt a hubení ohrožených druhů živočichů hrozí vandalovi pokuta až deset tisíc korun, a to i v případě, že daná lokalita nebyla označena za významný krajinný prvek či přírodní rezervaci," vysvětlila Pauzová.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí