zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Danone prohrála spor o značku BIO

15.09.2004
Zemědělství
Danone prohrála spor o značku BIO
Francouzská nadnárodní společnost Danone prohrála u pražského Vrchního soudu spor ve věci neoprávněného užívání značky BIO. Případ se vrátil na stůl Městskému soudu v Praze.
Největší český výrobce ekologických produktů - společnost Pro-Bio zažalovala společnost Danone za to, že na svých jogurtech používala značku BIO. Ta je přitom určena pouze pro výrobky ekologického zemědělství.
"Šlo o jogurty BIO bifidus aktiv, které nyní znají spotřebitelé pod názvem Activia. Tvrdíme, že Danone využila nedokonalé právní úpravy, klamala spotřebitele a dopustila se nekalé soutěže," řekl Právu Pavel Franc z Ekologického právního servisu, který společnost Pro-Bio zastupuje.
"Akciová společnost Danone bere rozhodnutí Vrchního soudu v Praze na vědomí a vyčká na rozhodnutí Městského soudu v Praze. Více se k tomuto rozhodnutí vyjadřovat nebude," řekl Právu ředitel kvality Danone Miloš Štafen.
Žalobu na Danone podala firma Pro-Bio společně s KEZ (kontrola ekologického zemědělství) už v roce 1999. Městský soud v Praze žalobu v květnu loňského roku zamítl s tím, že mezi Danone a Pro-Bio neexistuje soutěžní vztah. Proti rozhodnutí se žalobce odvolal k Vrchnímu soudu v Praze, a ten odvolání vyhověl.
Do roku 2001 upravovala fungování ekologického zemědělství pouze vyhláška ministerstva zemědělství. Ta zakazovala používat značku "bio" a "eko" jako předponu na produktech, které nepocházejí z ekologického zemědělství. "Danone ale vyhlášku obešla tím, že použila BIO jako samostatně stojící slovo," vysvětlil Franc. Danone stáhla jogurty se značkou BIO až v roce 2001 poté, co začal platit zákon o ekologickém zemědělství. Ten použití značky pro neekologické výrobky zakázal.
Česká firma Pro-Bio žádá od Danone veřejnou omluvu v celostátním tisku. Podle France Danone využila obrovského zájmu lidí o tento typ produktů. "V roce 1998 se česká dceřiná společnost stala nejrychleji rostoucí firmou v rámci koncernu Danone Group. Po úspěchu v prodeji začaly označení BIO používat i firmy Galas vyrábějící jogurty Yoplait, či Olma.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí