zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

S likvidací ropných lagun začne sdružení za tři roky

15.09.2004
Odpady
Geologie
S likvidací ropných lagun začne sdružení za tři roky
Ostrava Práce na likvidaci ropných lagun po zkrachovalé chemičce Ostramo začne seskupení firem Čistá Ostrava, které letos soutěž o lukrativní mnohamiliardovou zakázku vyhrálo, zřejmě až v roce 2007. Tři roky totiž bude mít Čistá Ostrava, která sdružuje firmy Geosan Group, Železniční stavitelství Brno a Aquatest, na přípravu.
" Do února příštího roku by měl vítěz soutěže odevzdat realizační projekt, který by měl obsahovat přesný časový i finanční plán prací," uvedl Jiří Bělohradský, šéf závodu Sanační práce státního podniku Diamo, který organizoval výběrové řízení. Po schválení projektu, o kterém budou rozhodovat ministerstvo životního prostředí a Fond národního majetku, bude následovat stavební řízení a posouzení vlivu stavby na životní prostředí. " Samotná vlastní likvidace lagun by pak mohla začít někdy v roce 2007 a v roce 2010 by sanační práce měly skončit," upřesnil Bělohradský. Řekl, že nebezpečné odpady, kterých je asi tři sta padesát tisíc metrů krychlových, nebudou firmy nikam převážet, ale čistit přímo na místě. " Obyvatelé Ostravy, kteří bydlí v sousedství, možná pocítí, že čištění probíhá, jinak by měli být zatíženi minimálně," dodal Bělohradský. Po vyčištění by mělo území projít také technickou i biologickou rekultivací. Územní plán města počítá s tím, že na vyčištěném území vyroste les.
Na rozhodnutí o sanaci nebezpečné skládky, která zbyla po činnosti chemičky Ostramo, čekala Ostrava několik let. Odstranění lagun totiž brzdil zákon, který bránil uvolnění peněz ze státního rozpočtu. Teprve loni ministerstvo životního prostředí rozhodlo o jejich likvidaci. Společnost Diamo, která laguny spravuje, pak mohla vypsat v listopadu minulého roku výběrové řízení na firmu, která znečištěné území vyčistí. O největší státní zakázku v kraji se ucházeli čtyři zájemci. Kromě sdružení Čistá Ostrava to byla americká společnost KAP, spojení firem OKD, Rekultivace a ODS - Dopravní stavby, dále konsorcium společností Subterra, Energetika Třinec a Tchas. Soutěž zpochybnila americká společnost KAP, která se obrátila na antimonopolní úřad. Ten šetření zastavil koncem června letošního roku, protože americká firma svůj návrh na přezkoumání výsledku soutěže stáhla.
Vyjádření zástupců sdružení Čistá Ostrava jsme do uzávěrky tohoto vydání neobdrželi. Jejich názor proto přineseme zítra.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí