zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Trhových Svinech rozšíří ekologickou výrobu tepla

16.09.2004
Obecné
V Trhových Svinech rozšíří ekologickou výrobu tepla
Trhové Sviny - Blížící se topnou sezonu posílí ve městě již druhý ekologický kotel. Ten bude používat k výrobě tepla také spalování dřevního odpadu. "Do konce září kotel začneme montovat, v listopadu spustíme zkušební provoz," potvrdil včera starosta Radislav Bušek.
Investice přijde na více než 90 milionů korun. Město získalo 50 procent částky jako dotaci, 30 procent pokryje bezúročná půjčka a 20 procent uhradí ze svých peněz. Na druhý kotel však bude připojena i turbina, která bude do jednoho roku vyrábět elektřinu s hodinovým výkonem 600 kilowatt. Město tak předpokládá, že mu její prodej do sítě přinese finanční zdroje. "Část bude určena právě na úplatu těchto pohledávek a zbytek ponecháme jako rezervu na opravy teplovodu a rozvoj," vysvětlil financování starosta.
Město má již několikaleté zkušenosti s jedním kotlem, který použilo jako první v republice. Inspiraci našlo u rakouských sousedů.
Dosud je ekologickým vytápěním pokryta zhruba třetina města. Součástí tohoto projektu je i rovněž rozšíření teplovodní sítě. Spokojeno je město, ekologové a samotní odběratelé. Dosud v Trhových Svinech v zimních měsících dotápěli plynem. Tentokrát zůstane pouze záložním zdrojem. "Naše cena je dost přijatelná, pohybuje se například pro rodinný dům v rozmezí 13 až 15 tisíc korun ročně za teplo a teplou vodu."
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí