zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Londýn má mapu hluku

20.09.2004
Hluk
Londýn má mapu hluku

Londýňané mají od nynějška možnost zjistit, jak hlučná je oblast, v níž bydlí či pracují. Stačí si na internetu najít adresu noisemapping.org, kde britská vláda zveřejnila mapu nejhlučnějších pásem v metropoli. London Road Traffic Noise Map, tedy mapu dopravního hluku londýnských ulic, nechalo zpracovat ministerstvo životního prostředí.

Úroveň hluku je zobrazena různými barvami: nejnižší hladina kolem 20 decibelů má zelenou, naopak nejvyšší v hodnotách od 80 decibelů výš tmavě modrou.

Vědci se při vytváření mapy zaměřili jen na akustickou situaci na zemi, letecký hluk nevzali v potaz, protože sběr údajů zachycujících více druhů hluku by byl časově velmi náročný. Jako nejhlučnější oblasti Londýna se ukazují vedle zóna kolem City v centru města Westminster, Hounslow a Kensington/Chelsey. Přes Hounslow například vede silně frekventovaná spojnice na mezinárodní londýnské letiště Heathrow.

V Downing Street, kde je sídlo britských premiérů, bylo zaznamenáno 53 decibelů, což se rovná zhruba intenzitě běžného hovoru. Královský Buckinghamský palác, kde sídlí britská panovnice, už ale leží v pásmu s 80 decibely.

Zpracování mapy a její zpřístupnění na internetu spadá do iniciativy britské vlády směřující ke snížení hladiny hluku jak v metropoli, tak v celé zemi. Do roku 2007 by měla být zpracována hluková mapa všech ulic v Británii.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí