zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti odpočívají u školy na čtvrt milionu vršků

20.09.2004
Odpady
Děti odpočívají u školy na čtvrt milionu vršků
Prostějov Lavička vyrobená z průmyslového odpadu láká k odpočinku obyvatele nejlidnatějšího prostějovského sídliště a žáky školy vMelantrichově ulici. Právě před její budovu ji za pomoci dětí namontoval místní ekologický aktivista Jan Navrátil.
" Lavička je vyrobena recyklací polypropylenových vršků z PET lahví," upřesnil Navrátil. " Od března do června je sbírali žáci mateřských, základních a středních škol z celého prostějovského okresu. Připojili se k nim i zaměstnanci některých úřadů. Podařilo se nám shromáždit zhruba čtvrt milionu vršků. Vážily asi půl tuny," dodal Navrátil s tím, že celá akce proběhla v rámci projektu Zdravé město Prostějov.
K výrobě recyklované lavičky použila zpracovatelská firma i PET láhve, obalové fólie či kanystry. " Vršky však byly nepostradatelné pro pojivové schopnosti polypropylenu, ze kterého jsou vyrobeny. Zajímavé je, že po roztavení zbělají. Smícháním s ostatními plasty pak ale vznikne pouze černá nebo hnědá hmota," poznamenal Navrátil.
S usazením lavičky do půdy pomáhaly dospělým iděti , které vršky sbíraly. " Třeba je tenhle kousek zrovna můj," obhlížel lavičku zkoumavě sedmiletý Honzík, který do sbírání zapojil celou rodinu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí