zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cyklisté protestovali proti severní trase R35

21.09.2004
Obecné
Cyklisté protestovali proti severní trase R35

Ke Dni bez aut vyjelo kolem České Třebové dvacet sedm cyklistů

V rámci dvanáctého ročníku Dne bez aut uspořádala sdružení Děti Země, Zelený Kohout a Ochránci přírody údolí Husího krku v sobotu 18. září třetí ročník cykloturistické vyjížďky po severní trase silnice R35 kolem České Třebové. Jízdy v délce 19 km se zúčastnilo dvacet sedm osob ze sedmi měst a obcí - České Třebové, Ústí nad Orlicí, Litomyšle, Řetové, Řetůvky, Semanína a Brna. Po jejím skončení proběhla beseda s občany Řetové, které se zúčastnil starosta Antonín Jedlička a krajský zastupitel Karel Škarka. Na ní se dohodlo, že R35 by se měla stát hlavním tématem krajských voleb.

„S cyklojízdou jsme spokojeni, neboť přišlo více lidí než loni. Navíc jsme domluvili další akce proti severní variantě R35 během volební kampaně do kraje,“ prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země.

Proti prosazované severní variantě R35 stále protestuje osm obcí, přes níž silnice má procházet, a také občané Lhotky, která je městskou částí České Třebové. Definitivní rozhodnutí o její poloze však bude záviset až na novém zastupitelstvu kraje.

„Je také třeba připomenout, že severní varianta může zhoršit kvalitu ovzduší v oblasti mezi Českou Třebovou a Ústím nad Orlicí, která je náchylná na inverze,“ upozornil dále Radim Lána ze Zeleného Kohouta

Děti Země také vyzývají občany, aby 22. září ke své přepravě nepoužili automobil a podpořili jejich výzvu „Nechte auto doma!“, k níž se lze připojit na internetové stránce www.detizeme.cz/denbezaut.

Letos se ke Dni bez aut svými akcemi přihlásilo kolem padesáti měst, z nichž polovina podepsala Chartu Evropské komise a uzavře část města. Očekává se, že nejčastější aktivitou budou cyklistické jízdy, přičemž asi v patnácti městech budou mít občané ve středu 22. září jízdu zdarma.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí