zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slavnostně převezmou kogenerační jednotku

23.09.2004
Obecné
Odpady
Slavnostně převezmou kogenerační jednotku
Jirkov - Radnice v Jirkově chystá na čtvrtek slavnostní převzetí kogenerační jednotky, která bude na jirkovské skládce ve Vysoké Peci vyrábět z plynu elektrickou energii. Představí tam také první výsledky ze zkušebního provozu.
Na slavnostní předání byli pozváni zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu i sousední chomutovské radnice, společně s domácími Jirkovskými to bude asi čtyřicet lidí. Přestřižení pásky bude symbolizovat předání kogenerační jednotky městu, které ji zase rovnou předá do provozování Podniku služeb Jirkov.
Kogenerační jednotka stála město necelých devět milionů korun, částečně na ní přispěl Státní fond životního prostředí. Díky vybudované technologii bude moci Podnik služeb vyrábět z plynu, který uniká ze skládky komunálního odpadu, elektrickou energii. Tu bude dodávat do veřejné sítě. Náklady na stavbu by se tak měly vrátit během pěti až sedmi let.
Plyn unikající ze skládky se musí při větším množství buď spalovat naprázdno nebo se dá využít pro výrobu elektrické či tepelné energie. Jirkovští zvolili první možnost, protože druhá by podle výpočtů nebyla tak efektivní. První výsledky z provozu budou představeny už při slavnostním předávání, protože jednotka už běží ve zkušebním provozu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí