zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovenští vodohospodáři odmítají vést ropovod přes Žitný ostrov

30.09.2004
Voda
EIA
Slovenští vodohospodáři odmítají vést ropovod přes Žitný ostrov
Ropovod Družba má být do roku 2006 prodloužen ze Slovnaftu u Bratislavy až do rakouské rafinérie OMV u Schwechatu nedaleko Vídně.
Avšak proti ropovodu se začaly zvedat hlasy. Zejména vodohospodáři se bouří, protože jeho trasa má vést přes chráněnou oblast Žitného ostrova, a to je pro ně nepřípustné.
Dobře si totiž pamatují rok 1971, kdy po havárii ve Slovnaftu byly trvale poškozeny některé vodní zdroje v okolí Bratislavy. "Případná havárie na tomto ropovodu by měla nedozírné důsledky, navíc v tak rovinatém terénu, jako je Žitný ostrov," píše se v prohlášení Slovenského vodohospodářského podniku. Slovenská firma Transpetrol, která má slovenskou část ropovodu stavět, proto uvažuje o jeho obalení ocelovým, nikoliv betonovým pláštěm, aby se podobným nehodám předešlo.
Podle Dušana Čerešňáka ze slovenského ministerstva životního prostředí by bylo nejjednodušší, kdyby investor ustoupil od původního záměru a trasu ropovodu nevedl přes Žitný ostrov. V opačném případě musí být splněny přísné technické podmínky, aby ropovod neohrozil životní prostředí.
"Už během posuzování vlivu stavby na životní prostředí společnost Transpetrol pečlivě vyslechla a zapracovala do projektu připomínky všech zúčastněných stran, kterých se projekt přímo dotýká", uvedl v deníku SME generální ředitel Transpetrolu Štefan Czucz.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí