zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komplikace kolem biopaliv jsou nešťastné

06.10.2004
Obecné
Zemědělství
Komplikace kolem biopaliv jsou nešťastné
ROZHOVOR S MLUVČÍ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI SETUZA MARIÍ LOGROVOU

* Vláda opakovaně odložila projednávání návrhu ministra zemědělství o pokračování podpory zpracovávání řepky pro ekologické využití. Vládní rozhodnutí odložit schválení státní podpory výroby biopaliv není podle názoru vaší akciové společnosti SETUZA tím nejšťastnějším krokem...

Přestože se nám podařilo uzavřít smlouvy s německým zákazníkem, nevyrábíme naplno, nemůžeme si ale dovolit v tomto směru úplnou nečinnost. Pokud se jedná o akciovou společnost SETUZA, která je dominantním producentem metylesteru řepkového oleje (MEŘO) používaného pro směsné palivo - bionaftu, bude nucena, v případě neschválení státní podpory, přijmout několik nepopulárních kroků. S ohledem na skutečnost, že bionafta nebude moci cenově konkurovat naftě klasické, bude muset SETUZA zastavit výrobu MEŘO jak ve svých provozech v Olomouci, tak v Mydlovarech až do doby přijetí povinnosti plošného přimíchávání MEŘO do nafty. S tím samozřejmě souvisí redukce zaměstnanců, v tomto případě se jedná ve firmě zhruba o 150 až 200 lidí.
Na tomto místě je vhodné připomenout, že nejen lidé v akciové společnosti SETUZA by mohli přijít o práci. SETUZA bude nucena začít nakupovat řepku za exportní cenu. S ohledem na to, že firma oznámila cenu za řepku z nové sklizně v rozmezí 7100 až 7200 korun, byla by to pro prvovýrobce podstatně nižší částka. Právě zemědělci by tak mohli nejvíc pocítit dopad pozastavení státní podpory. V případě přerušení výroby MEŘO nebude firma rovněž schopna odvádět státu finanční prostředky poskytnuté v minulosti na podporu výroby biopaliv.

* Ovlivní toto vládní rozhodnutí další budoucnost firmy?

V návaznosti na vzniklou situaci nepředpokládáme změny ve svých investičních záměrech. I nadále připravujeme výstavbu výrobní jednotky MEŘO v Ústí nad Labem. Rovněž pokračuje aktivní spolupráce s polskou stranou, která má za cíl výstavbu výrobny biopaliv u našich severních sousedů.

* Jaká je vlastně moderní historie výroby bionafty?

Státní podpora výroby bionafty byla nastartována v České republice v roce 1993 v rámci tzv. Oleoprogramu. Do výstavby zpracovatelských technologií pro výrobu MEŘO investoval stát zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Řepka se stala jednou z plodin pro klidové plochy a v neposlední řadě i komoditou s využitím pro nepotravinářské účely. Pokud se jedná o průběžnou podporu státu, byla tato v minulosti vždy stanovena s krátkodobým ročním termínem, především jako součást státního rozpočtu.
S určitým povděkem jsme jako výrobci tedy kvitovali v roce 2001 nově nastavený režim státních dotací, který byl však vstupem ČR do EU ukončen. O státní podpoře výroby biopaliv v České republice jednala i Evropská komise v Bruselu. Ta státní podporu pro používání biopaliv v České republice schválila, přičemž doposud byla naše republika ve všech dokumentech i při všech příslušných jednáních hodnocena jako vzorová ve smyslu podpory produkce ekologicky obnovitelných zdrojů.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí