zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové mají výhrady k vybrané trase R35 u Komárova

15.10.2004
Příroda
EIA
Ekologové mají výhrady k vybrané trase R35 u Komárova

Vyhodnocení vlivů R35 na ptačí území je nutné přepracovat

Podle občanských sdružení Děti Země, Česká společnost ornitologická, Svoboda zvířat Hradec Králové a Za Dašice zdravější není dokumentace o hodnocení vlivů plánované silnice R35 v úseku Opatovice nad Labem - Vysoké Mýto dostatečně kvalitní, takže by ji mělo Ministerstvo životního prostředí nechat dopracovat. Sdružení především kritizují neposouzení variant R35 mimo území ptačí oblasti Komárov, která je součástí soustavy NATURA 2000. Kromě toho jsou také neodborně vyhodnoceny vlivy této silnice na chráněné ptáky motáka pilicha a kalouse pustovky.

„Nelíbí se nám poněkud povrchní přístup zpracovatele dokumentace, který v rozporu s evropskými směrnicemi klidně doporučí postavit R35 přes ptačí oblast Komárov,“ říká Miroslav Patrik z Dětí Země.

Ty proto ve svém vyjádření doporučily vyhodnotit jejich námět trasy R35, která vede jihozápadně od Dašic, namísto severovýchodně jako všechny čtyři posuzované trasy napříč ptačí oblastí. Občanské sdružení Za Dašice zdravější zase upozornilo na nutnost posoudit variantu umístěnou blíže k Holicím.

Česká společnost ornitologická hlavně kritizuje absenci systematických ornitologických průzkumů a nevyužívání zahraničních studií, které zjistily, že umisťování velkokapacitních komunikací v blízkosti biotopů obou dotčených ptáků jsou pro ně likvidační.

Další postup nyní závisí na MŽP, které může nechat dokumentaci buď přepracovat a znovu předložit veřejnosti k vyjádření anebo vypracovat na ni posudek, který se pak bude projednávat na veřejném jednání. Výsledkem celého procesu bude odborné stanovisko jako důležitý podklad pro zahájení územního řízení.

Na předchozí úsek silnice R35 Sedlice – Opatovice nad Labem bylo územní rozhodnutí vydáno 11. října 2004, zatím ale nenabylo právní moci.

Další informace:

David Lacina, Česká společnost ornitologická – mobil 608 731 426

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí