zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podle vědců Temelín neohrožuje životní prostředí

19.10.2004
Obecné
Podle vědců Temelín neohrožuje životní prostředí
Jaderná elektrárna Temelín podle vědců neohrožuje životní prostředí ani zdraví svých zaměstnanců. To, jakým způsobem elektrárna ovlivňuje okolní prostředí, se ukáže během jejího dalšího provozu a delšího podrobného monitoringu. Shodli se na tom na čtvrteční tiskové besedě vědci, kteří se v Českých Budějovicích účastní konference o hodnocení vlivů Temelína.Temelín -

„Elektrárna splňuje projektové výpočty o vypouštěné radioaktivitě... a ty vlivy kontrolované měřením, odpovídají výpočtům, které jsme před 15 lety dělali," řekl radioekolog Eduard Hanslík z Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G. Masaryka. Ústav se zabývá změnami obsahu radioaktivních látek v odpadních vodách Temelína. Dodal, že z těchto hledisek je vliv elektrárny velmi malý. Ústav sleduje také radioaktivitu v pitné vodě v okolí elektrárny.

Uskutečněná měření přitom prokázala, že vliv přírodní radioaktivity je mnohonásobně větší než vliv Temelína. Dopad chladicích věží a páry, která z nich stoupá, se podle odborníků projevuje pouze v těsné blízkosti elektrárny. Místní zemědělci si však stěžují, že věže způsobují srážkový stín, který jim škodí. „Dejme tomu, že do pěti kilometrů vliv té vlečky může být i měřitelný," uvedl meteorolog Jiří Smýtka z observatoře Temelín. Dodal, že pro dlouhodobou studii je nutné provádět měření minimálně deset let. Podle Jana Netíka z českobudějovické agrární komory je chyba, že se stav nezačal monitorovat už před budováním elektrárny. Nyní není naměřené údaje s čím porovnat a rozdíly bude těžké zjistit.

Zdravotní ústav Středočeského kraje se ve své studii zaměřil na to, zda zvýšené dávky ionizujícího záření mohou poškozovat chromozomy. Zúčastnilo se jí 120 zaměstnanců elektrárny Temelín, z nichž polovina byla z pásem, kde mohli být záření vystaveni. „To sledování dopadlo velmi příznivě, protože jsme nezpozorovali žádné rozdíly," řekl Radim Šrám z laboratoře genetické ekotoxikologie. Rozdíly byly pozorovány pouze v závislosti na životním stylu jednotlivých pracovníků. Tyto a další výzkumné projekty jsou prezentovány na dvoudenní konferenci, která dnes začala na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Pořádá ji ministerstvo životního prostředí a zemědělská fakulta Jihočeské univerzity.

www.budnews.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí