zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavba kanalizace a čističky stála osmdesát šest milionů

22.10.2004
Voda
Stavba kanalizace a čističky stála osmdesát šest milionů
Křižanov Dvoutisícové městečko se dočkalo nové čistírny odpadních vod. Její stavba je již hotova, dokončeno je i vnitřní vybavení a terénní úpravy. Výstavba čistírny odpadních vod a kanalizace v obci se realizovala na dvě etapy a stála zhruba osmdesát šest milionů korun. "Samotná stavba čističky stála sedmnáct milionů korun. Zažádali jsme si o dotaci ve výši zhruba čtyřiaosmdesát milionů korun, z této částky jsme nakonec dostali devadesát procent,"uvedl starosta obce Antonín Kánia. Zbytek sumy, který činí asi deset milionů, bude muset doplatit obec. Třetí etapa výstavby kanalizace by měla být dokončena v září 2005. Poté bude napojeno devadesát procent obce.

Do provozu za dva týdny

Kolaudace a uvedení čističky do zkušebního provozu se uskuteční 4. listopadu 2004. Po tomto termínu se již mohou napojovat občané v částech obce, kde se nachází kanalizační řad a domovní přípojky. Podmínkou napojení je zrušení stávajících septiků u domů. Z důvodů kvalitní činnosti čističky je nutné, aby do ní přitékaly nepřečištěné odpadní vody. Do kanalizační přípojky je možno napojit i dešťovou vodu. Důležitým předpokladem pro napojení je stavební povolení. Připojení na kanalizační přípojku bez tohoto povolení bude považováno za "černou stavbu."

Čističku si mohou občané prohlédnout

Novou čistírnu odpadních vod si lidé mohou osobně prohlédnout. Na pátek 22. října je připraven Den otevřených dveří. Čistírna odpadních vod bude otevřena od 10 do 17 hodin. Návštěvníci budou pracovníkem Vodárenské akciové společnosti seznámeni s jejím provozem. "Dne otevřených dveří se zúčastní i ministr životního prostředí Libor Ambrozek, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Kasal a hejtman kraje Vysočina František Dohnal. Všichni se zasloužili o finanční zdroje na realizaci stavby,"dodal Kánia. Přítomni budou i další významní hosté. Slavnostní zahájení Dne otevřených dveří se uskuteční v 10 hodin.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí