zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

„Lidé přírodě, příroda lidem“

26.10.2004
Příroda
„Lidé přírodě, příroda lidem“
Pod tímto mottem připravilo českobudějovické Sdružení pro záchranu prostředí CALLA několik výchovně vzdělávacích a kulturních akcí, jejichž hlavním smyslem je seznámení veřejnosti s navrhovanými lokalitami pro soustavu NATURA 2000.

Sladění národní ochrany přírody s právními předpisy Evropské unie předpokládá vytvoření soustavy chráněných území nazvanou NATURA 2000. Po bouřlivém připomínkování návrhů tzv. ptačích oblastí, které v současné době projednává vláda, je zpracován tzv. Národní seznam obsahující seznam evropsky významných území pro ochranu nejvíce ohrožených druhů rostlin, živočichů a přírodních stanovišť. „Prostřednictvím výstav, přednášek, přírodovědných vycházek a propagačních tiskovin bychom rádi seznámili veřejnost s některými návrhy pro soustavu NATURA 2000 na Novohradsku a Borovansku“, uvedl Vladimír Molek ze Sdružení CALLA. Akce jsou součástí projektu podpořeného Správou Chráněné krajinné oblasti Blanský les a podílí se na nich Český nadační fond pro vydru v Třeboni, Český svaz ochránců přírody v Nových Hradech, pracovníci Správy CHKO Blanský les a informační a kulturní centra města Borovany a Nové Hrady.

Kampaň zahájila výstava o chráněném území Brouskův mlýn, která se koná do 29.října v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích. Výstava fotografii z národní přírodní rezervace Brouskův mlýn autorů Jana Ševčíka a Jana Nového je doplněna expozicí přibližující „naturové“ území Stropnice. Lokalita navržena do národního seznamu se nachází v oblasti meandrujícího toku Stropnice a zahrnuje širokou nivu od Borovan po Byńov, včetně rybniční soustavy u Olešnice. Důvodem ochrany je výskyt evropsky významné a ohrožené vydry říční.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí