zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Americké firmy investují do ekologických programů

29.10.2004
Ovzduší
Americké firmy investují do ekologických programů
Blížící se nutnost vyhovět přísným pravidlům Kjótského protokolu nutí firmy k rychlým přípravám.
Spojené státy americké se sice ke Kjótskému protokolu nepřipojily, ovšem příslib ratifikace z ruské strany umožní, aby pravidla o omezení emisí škodlivých plynů vstoupila v platnost. Připravují se na to i americké firmy - globalizovaná ekonomika podle odborníků ani nepřipouští jiný postup.
Jde většinou o dlouhodobé projekty, ke kterým firmy přistoupily z nejrůznějších důvodů. Podle deníku Wall Street Journal se může jednat o kombinaci tlaku veřejného mínění a ekonomických příčin, například nutnost diverzifikovat zdroje energie. Příkladem v Evropě může být společnost British Telecom, která se nedávno stala největší firmou světa, jež všechnu energii, kterou spotřebuje, odebírá z obnovitelných zdrojů.
Podle listu Financial Times se společnost soustředila hlavně na větrnou energii a energii z mořských vln. "Chceme zvýšit úspory ve spotřebě elektrické energie a zároveň redukovat škodlivé emise. Věříme, že dosáhneme obou cílů," říká Paul Reynolds, šéf prodejů British Telecom. Firma podle neziskové organizace Climate Group od roku 1991 ušetřila díky hospodárnému využívání energie 119 miliónů liber. Dalších 421 miliónů liber uspořila využíváním ekologičtějších forem dopravy.
Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson se od dob ropné krize v sedmdesátých letech minulého století snaží zmenšit svou závislost na fosilních palivech. Podle studie World Resources Institute je druhým největším uživatelem solárních panelů na výrobu elektrické energie v zemi.
Odborníci upozorňují, že vzhledem k omezením vyplývajícím z Kjótského protokolu, jejichž splnění bude znamenat značné náklady, budou ve výhodě firmy, které své ekologické programy provádějí dlouhodobě. "Zkoušíme těžit z výhody dřívějšího startu," tvrdí John C. Russel, šéf ekologického rozvoje americké energetické společnosti Northeast Utilities.
Menší elektrárnu spalující uhlí ve státě Connecticut již firma rekonstruovala tak, aby mohla spalovat dřevo nebo biomasu. Společnost studuje projekty koncernů Pfitzer a General Electric, které připravují globální plány na redukci emisí a snižování energetických nákladů.
Společnost Citigroup, největší bankovní dům světa, zavedla ve svých 270 pobočkách v New Yorku automatický systém na monitorování spotřeby energie. Stál 2,5 miliónu dolarů, ovšem společnosti vydělal 500 miliónů dolarů na slevách za úspory
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí