zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU dá Berounsku čtvrt miliardy

02.11.2004
Voda
EU dá Berounsku čtvrt miliardy
První projekt, sdružující prostředky Evropské unie, státu a obcí, minulý týden potvrdil Brusel. Unie pošle více jak čtvrt miliardy korun na rozšíření kanalizace v Berouně a Králově Dvoře. "Peníze jsou již na cestě, považujeme to za velmi dobrou zprávu pro občany obou měst," řekl středočeský hejtman Petr Bendl (ODS).
Jednání, trvající déle než dva roky, se urychlila poté, co letos iniciativu převzalo bruselské zastoupení Středočeského kraje. Mezitím vedení kraje ve spolupráci s obcemi připravovalo území a organizovalo spolufinancování. "Jde o první projekt svého druhu v České republice," připomněl Bendl. Ze 390 miliónů korun celkových nákladů uhradí Brusel 65 procent, po deseti procentech přidají Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí, zbývajících 15 procent půjde z rozpočtu kraje a dotčených obcí.
Během listopadu má Evropská komise zaslat svůj souhlas s projektem formou oficiálního "rozhodnutí" Státnímu fondu životního prostředí.
Ten pak zahájí finální fázi projektu, což je příprava dokumentace výběrového řízení, vyhlášení tendru a uzavření smlouvy s vítězem soutěže. Vlastní výstavba více jak 16 kilometrů nových kanalizací má začít v květnu příštího roku. Celé dílo má být předáno do užívání v prosinci 2007.
Žádost o dotaci z předvstupního fondu ISPA kraj zpracoval ještě v roce 2003, postupně ji podle poznatků z Bruselu upřesňoval a letos v květnu ji "naostro" poslal jako žádost o dotaci z kohezního fondu, čili Fondu soudržnosti. Pomoc z tohoto fondu přímo navazuje na předvstupní pomoc ISPA. Fond přispívá na velké investiční projekty v sektorech životního prostředí a dopravy.
Od roku 2000 bylo v rámci programu ISPA schváleno pro projekty v České republice celkem 11,2 miliardy korun (350 miliónů eur).
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí