zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České Budějovice: Příklad odvahy

10.11.2004
Obecné
České Budějovice: Příklad odvahy
Díky vyloučení nežádoucí dopravní zátěže centrálního území dochází k postupnému zvyšování bezpečnosti provozu na komunikacích, omezení deformací vozovek a menšímu zatížení hlukem, vibracemi a exhalacemi, uvádí se v hodnocení projektu, s nímž České Budějovice slavily úspěch v letošním ročníku soutěže Zklidňování dopravy ve městech a obcích. Druhotným efektem je podle zprávy postupný a nenásilný tlak na obměnu vozového parku a podnikatelských subjektů v oblasti, snaha o koordinaci zásobování obchodů a s tím související vznik logistických center (na kraji města vznikají překladiště z velkých aut na malá, zajišťující distribuci).

Do vymezené centrální oblasti města je zakázán vjezd vozidlům, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje 6 tun. Vjezd pro vozidla zajišťující obsluhu tohoto území je umožněn pouze na základě vydaného souhlasu magistrátu města. Tento souhlas vydává odbor správy veřejných statků magistrátu na základě podané žádosti po následném posouzení účelu cesty. Z hlediska funkce města je umožněn vjezd do vymezeného území a po prokázání oprávněnosti následujícím vozidlům: autobusy veřejné linkové osobní dopravy a trolejbusy; zájezdové autobusy; vozidla a technika pro provádění veřejných i soukromých staveb; vozidla zásobování, mající cíl nebo sídlo ve vymezeném území; stěhovací vozidla; vozidla a technika pro komunální údržbu, opravy a svoz komunálního odpadu; vozidla a technika pro údržbu a opravy ostatního majetku města; vozidla s právem přednostní jízdy.

Projekt je celkově unikátním příkladem politické vůle a odvahy prosadit tak radikální omezení pro těžkou dopravu ve městě, zdůrazňuje se ve zprávě.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí