zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kůrovec škodí českým lesům už po staletí

18.11.2004
Les
Kůrovec škodí českým lesům už po staletí
Zatímco v roce 2002 museli dělníci státních Lesů porazit necelých sto metrů krychlových dřeva napadených kůrovcem, loni to bylo pětkrát více - přesně 587 kubíků dřeva. Hlavním důvodem bylo loňské extrémně teplé a suché léto, v němž se lýkožroutu smrkovému náramně daří.
"Historie nepamatuje tak velký nárůst kůrovcové těžby," říká Ladislav Půlpán ze státního podniku Lesy.
S loňským vysokým výskytem kůrovce se někteří soukromí majitelé lesů potýkají i letos. Protože včas nezasáhli, kůrovec se znovu rozmnožil a napadl další stromy.
Kůrovcových kalamit bylo v českých lesích už několik. První velkou lesníci zaregistrovali začátkem 19. století v letech 1821 až 1823, kdy bylo v Jeseníkách napadeno 45 tisíc metrů krychlových dřeva.
Na Šumavě byla podle Národního lesnického komitétu první významná kalamita zaznamenána v letech 1834 až 1839. Po rozsáhlých větrných polomech v okolí Vimperku a Volar bylo v této oblasti napadeno téměř 300 tisíc metrů krychlových dřeva.
Kůrovec ničil české lesy i v dalších letech. Například po druhé světové válce musely být pokáceno více než dva milióny metrů krychlových dřeva.
Poslední kůrovcová kalamita začala v roce 1992 a skončila až v roce 1996. Za čtyři roky bylo poraženo 6,75 miliónu kubíků dřeva, přičemž jen v roce 1995 to byly bezmála dva milióny metrů krychlových.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí