zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidl přes slib dále kácí stromy

19.11.2004
Příroda
Lidl přes slib dále kácí stromy
V den 86. výročí vzniku republiky, kdy prezident Václav Klaus v projevu mluvil o posledních patnácti letech "ničím a nikým neomezované plnohodnotné občanské svobody", se skupina stovky Chomutováků vydala do průvodu se státní vlajkou v čele. Důvodem byl především pocit občanské bezmoci ve státě, kde neexistuje síla, jež by zastavila již několik let trvající legální a nelegální kácení stromů před supermarkety nadnárodního obchodního řetězce Lidl.
Případem se zabývaly policie, Ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. Pachatel nebyl dopaden, nikdo neponese odpovědnost. Z rozhovorů s demonstranty vím, že mají týž pocit bezmoci jako kdysi, kdy je ochuzoval řečeno slovy prezidenta Klause "svévolný, neefektivní, nikoho nemotivující a prosperitu nepřinášející systém byrokratického plánování a postátněné ekonomiky". Nyní mají obavy, že je ochuzuje sice efektivní, ale stejně svévolný systém libovůle nadnárodních společností, jejichž politikou je mimo jiné nerespektovat hodnoty, které jim stojí v cestě za ziskem. Poslední kapkou bylo nezákonné setnutí nejvýznamnějšího chomutovského stromu - lípy, která přežila dvě války i srpen roku 1968, ale nesmyslně padla v říjnu 2003, možná proto, aby nebránila výhledu na poutač.
Uplynul rok od slibu společnosti Lidl chránit stromy na jejích pozemcích, ale z důvodu výstavby reklamního pylónu před prodejnou v Lovosicích byly 8. října zlikvidovány tři jabloně a topol. Kácelo se se souhlasem krajských úředníků a politiků, jimž občané vložili do rukou mandát chránit své zájmy. Ale kácení není v souladu s potřebami občanů - stavba poutače není důvodem k likvidaci jediného zdravého stromu. Džamila Stehlíková, radní města Chomutova za Stranu zelených
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí