zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vysoké Tatry jsou zničeny, obnova potrvá desítky let

23.11.2004
Příroda
Les
Vysoké Tatry jsou zničeny, obnova potrvá desítky let
Stačilo pět hodin a Vysoké Tatry jsou zpustošené k nepoznání. Katastrofu, kterou způsobila silná vichřice v nejvýznamnějším národním parku Slovenska, zažili pamětníci naposledy před sedmdesáti lety. Zmizely tisíce hektarů lesa, škody na majetku se počítají v miliardách, poškození přírody je nevyčíslitelné. Budoucnosti se obávají ekologové i místní hoteliéři.
"Je to největší přírodní katastrofa na Slovensku za posledních sto let," tvrdí dokonce ministr životního prostředí László Miklós. Podle ekologů potrvá několik desetiletí, než se Vysoké Tatry vzpamatují. Vítr zcela vymazal 2,5 kilometru široký a padesát kilometrů dlouhý pás lesa. Hrozí změna klimatu a při jarním tání také povodně v podtatranské oblasti.
Tatranský národní park je také nejnavštěvovanější oblastí Slovenska. Poškozeny jsou lyžařské vleky i sportoviště. Jak velký bude odliv turistů, si nyní nikdo netroufá odhadnout. Tatranští hoteliéři se obávají o zimní sezónu, ale shodují se, že velehorám obnova prospěje. "Budoucnost nevidím tragicky, obnovené sjezdovky budou jistě krásnější," míní například ředitel hotelu Bellevue Štefan Hvorecký. Větší starosti mají dřevaři. Vichřice pokácela téměř tolik jehličnatého dřeva, kolik se ročně vytěží v celé zemi.
Slovenská vláda dnes nejspíš uvolní deset miliónů korun na okamžitou pomoc Tatrám. Postiženy jsou ale také regiony Orava a Horehronie. Odstraňování přímých následků potrvá asi dva roky a vláda se pokusí využít fondy EU.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí