zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Labské pískovce se letos měnily

26.11.2004
Příroda
Labské pískovce se letos měnily
Také v letošním roce život v Labských pískovcích provázely mnohé úpravy a změny. Stalo se tak v rámci programu péče o krajinu. Plnění stanovených úkolů hodnotili ochránci přírody právě v těchto dnech.
"Šlo o souhrn zhruba sedmdesáti dílčích akcí, na kterých jsme se s kolegy počátkem roku dohodli s určením jednotlivých priorit a významu zásahů pro samotnou přírodu," vysvětlil Vladislav Kopecký z děčínské správy chráněné krajinné oblasti.
U bilance některých naplánovaných úkolů se objevila poznámka o tom, že k jejich splnění nedošlo. Z nejrůznějších důvodů se to týkalo asi desítky akcí. Například zatím nedošlo k instalaci zhruba sedmdesáti stojanů k označení hranic připravované národní přírodní rezervace kaňonu Labe. "Také se nám nepodařilo zajistit podsadbu jedle, dubu a lípy v Pavlině údolí. Ovšem i tak jsme do péče o krajinu investovali skoro tři miliony korun. A to není rozhodně málo peněz," argumentoval šéf správy Labských pískovců Werner Hentschel.
Mnohé zásahy se staly pravidelnou součástí péče o krajinu. Platilo to zejména o ručním kosení a následné likvidaci sklízené hmoty na území přírodních rezervací. V těchto případech se ochránci přírody neobešli bez pomoci zemědělců a dalších odborníků.
Ve vytipovaných lokalitách Labských pískovců se potřebných úprav dočkaly i některé vodní plochy a tůňky. Mezi další programově cílené práce patřila likvidace nežádoucích dřevin, které musely ustoupit těm původním. V některých místech se tak stalo vytvářením podmínek pro přirozené zmlazování, jinde nebyla jiná možnost, než přikročit k umělé výsadbě.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí