zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické zátěže cukrovaru šponují lovosický rozpočet

30.11.2004
Geologie
Ekologické zátěže cukrovaru šponují lovosický rozpočet
Litoměřice - Další ekologické zátěže objevili dělníci v areálu bývalého cukrovaru. Ten v této době firmy upravují a demolují tak, aby se pozemek mohl následně znovu využít. Na další a neplánované odstranění kontaminovaného materiálu je ještě potřeba téměř pětadvacet milionů korun. Město by na odvoz nebezpečných látek mělo získat dotaci z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR ve výši jedenadvaceti milionů korun. Ovšem s tím, že samo uhradí devatenáctiprocentní daň, která se vyrovná zhruba čtyřem milionům. Neplánovaná investice se promítne do nového rozpočtu města, který už tak bude dosti napjatý.

"Pokud bychom tuto částku neuvolnili, hrozily by případné sankce od státu, který nám na renovaci pozemku uvolnil téměř šedesát milionů korun,"
vysvětlil lovosický zastupitel Jiří Hauf.
Bez dalšího finančního příspěvku z ministerstva by zároveň nemohly pokračovat práce na regeneraci pozemku. Dosud technici počítali jen s tím, že bude nezbytné odčerpat pouze zásoby nafty, které se v areálu nacházely. Laboratorní testy u nálezů však potvrdily, že se na ploše bývalého cukrovaru vyskytují další ekologické zátěže, jako je třeba asfalt, mazut a různé bifenyly.
"Nejvíce nákladné je odvézt a uložit kontaminovaný materiál na řízenou skládku. Tyto poplatky jsou vysoké a v původním finančním příspěvku nejsou nově nalezené ekologické zátěže započítány," dodal městský technik Lovosic Václav Pokora.
Zdroj: 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí