zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí Duha vyzývá firmy k výrobě biopotravin

01.12.2004
Zemědělství
Hnutí Duha vyzývá firmy k výrobě biopotravin
České Budějovice - Místní pobočka Hnutí Duha vyzvala dva jihočeské potravinářské podniky k produkci biopotravin. Společnost Bratři Zátkové, a.s., to bere jako námět k zamyšlení, Madeta, a.s., to odmítá.
"Ekologické zemědělství vyrábějící bioprodukty nepoužívá chemická hnojiva ani pesticidy a chrání tak přírodu i zdraví spotřebitelů. Poptávka po bioproduktech u nás narůstá, proto jsme oslovili tyto firmy, aby nabídly zákazníkům výběr mezi konvenčním a nekonvenčním," vysvětlil pracovník hnutí Ondřej Šanda.
Zátkové s Madetou by se tak podle něj zařadili k firmám Olma Olomouc nebo Pro-bio Staré Město pod Sněžníkem, které biopotraviny nabízejí. Madeta, a.s., to odmítá, argumentuje objemem mléka. "Objem mléka, které nakupujeme z ekofarem, je zanedbatelný, naše potřeby rozhodně nemůže pokrýt. Máme velkokapacitní linky a vůbec nelze řešit samostatnou výrobu biopotravin, musel by se vymyslet i oddělený svoz," zdůvodnila tisková mluvčí firmy Dana Marková.
Jak dodala, biopotravinám se mohou věnovat malé domácí mlékárny. "V našem objemu to není technicky ani technologicky možné," uzavřela.
Podnik Bratři Zátkové reagoval vstřícně. "Při vývoji nových výrobků o tom budeme rozhodně uvažovat," řekla vedoucí útvaru jakosti Eva Králová. Od druhé poloviny roku 2001 navíc firma už bioprodukt vyrábí, Zátkův kukuřičný plátek s pohankou a česnekem. "Pohanka obsažená v receptuře, dosud používaná ve farmaceutickém průmyslu a jako přídavek do bylinných čajových směsí, patří právě k produktům ekologického zemědělství," upozornila Králová.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí