zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové v Brně zahájí prodej vánočních stromků, které lze zjara vysadit v lese

01.12.2004
Les
Ekologové v Brně zahájí prodej vánočních stromků, které lze zjara vysadit v lese
Brno Živé vánoční stromky v květináčích začnou od středy opět prodávat ekologové v Brně. K prodeji připravili 900 pětiletých jedlí bělokorých. Lidem touto akcí nabízejí možnost oslavit Vánoce u živého stromku a na jaře ho společně vysadit v příměstských lesích u čtvrti Soběšice.
Ekologové začali ve městě prodávat živé stromky k Vánocům před pěti lety. O akci je stále větší zájem. Pravidelně je nutné kvůli velkému zájmu o sazenice objednávat ještě před skončením předvánočního prodeje několik set dalších stromků.
" Sazenice budou prodávány po osmdesáti korunách. Měří čtyřicet centimetrů. Každý stromeček má certifikát o tom, že byl vypěstován v lese s ekologickým hospodařením," řekl Miroslav Bohdálek z Nadace Partnerství, která akci pořádá s ochránci přírody. Lidé budou opět k sazenicím dostávat leták s radami, jak se o ně mají přes zimu starat, aby je mohli na jaře vysadit v přírodě. Výsadby obvykle přilákají dvacet procent majitelů jedliček.
Ekologové jsou přesto s výsledky akce spokojeni. I když se většina sazenic nedostane do lesa, lidé si je vysadí u svých domů, chalup nebo na zahradách. I tím výrazně napomohou k posílení populace vzácné jedle bělokoré, které v přírodě ubývá. Jedličky si lze zakoupit v lesní škole Jezírko u Soběšic, v zeleném domě na Panské ulici, v sídle sdružení YMCA na Kounicově ulici nebo v sídle sdružení Rozmarýnek na Rozmarýnové ulici.
Porosty jedlí bělokorých tvořily kdysi dvacet procent lesů v Česku. Nyní jejich množství pokleslo na přibližně tři procenta. Příčin úbytku je podle odborníků několik. Jedle podle nich nebyla schopna vzdorovat civilizačním vlivům a také správci lesů při výsadbě stromů dávali přednost kdysi odolnějšímu smrku.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí