zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi dávají na Tatry víc než Slováci

03.12.2004
Příroda
Les
Češi dávají na Tatry víc než Slováci
Český hokejista, který hraje v Popradu, velká města i malé obce, Český červený kříž a desetitisíce drobných dárců z celé republiky. Ti všichni se v minulých dnech rozhodli finančně podpořit vichřicí zpustošené slovenské Tatry.
Nejednoho Slováka solidarita Čechů zaskočila. Na některá konta totiž přišlo víc peněz z Česka než od Slováků.
"Finančním sbírkám na pomoc postiženým Vysokým Tatrám se zatím lépe daří v České republice než na Slovensku," upozornil včera slovenský list Pravda. Jako příklad uvedl obě hlavní města: zatímco Bratislava uvolní ze svého rozpočtu na likvidaci následků katastrofy milión korun, Praha slíbila víc než pětkrát tolik.
Peníze krom toho nabízejí i jednotlivé městské části - radnice Prahy 5 počítá s 250 tisíci korun, Praha 6 poslala ještě o 50 tisíc víc.
Podobnou zkušenost mají i dvě ekologické nadace, jejichž "tatranská sbírka" patří k těm vůbec nejúspěšnějším - banskobystrický Ekopolis a brněnské Partnerství. Poslední listopadový den měly na kontě 656 tisíc slovenských a 3,8 miliónu českých korun.
Znamená to, že Čechům leží obnova Vysokých Tater na srdci víc než Slovákům?
"To určitě ne," myslí si Katarína Bošková z Ekopolisu. "Na Slovensku nesbíráme peníze jen my, podobných iniciativ je tady spousta. Ohlas je velký i u nás."
Stejného názoru je také Čech Viktor Beránek, který v Tatrách provozuje horskou chatu. "Čechů je prostě víc," říká. "Kromě toho mají k Vysokým Tatrám citovou vazbu ještě z dob Československa. Hrozně rádi sem jezdí."
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí