zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zmizely další tuny kontaminovaného bahna

03.12.2004
Geologie
Zmizely další tuny kontaminovaného bahna
Kladno chce starou průmyslovou zónu oživit a nalákat nové investory

Ze staré průmyslové zóny Poldi v Kladně, kterou čeká rozsáhlá revitalizace, zmizel další pozůstatek předlistopadové éry. Společnosti Energetické centrum Kladno (ECK) a ECK Generating nechaly vyčistit obrovskou sedimentační nádrž v areálu elektrárny, známou jako Černé moře. Tady se od padesátých let minulého století postupně nahromadilo obrovské množství nebezpečného odpadu, který sem unikal z okolních podniků. Z nádrže bylo vyvezeno více než 11 tisíc tun zeminy kontaminované kamenouhelnými dehty a polyaromatickými uhlovodíky.
Ekologickou zátěž má podle všeho na svědomí především bývalý státní podnik Poldi SONP. "Nedodržoval jakékoliv ekologické zásady. Nechal celá léta unikat kontaminované vody spolu s dehty z koksoven mimo zařízení určené k jejich likvidaci do terénu a kanalizace," řekl mluvčí společnosti ECKG Martin Frýdl. Velký objem kontaminovaných zemin přitom nechaly společnosti zlikvidovat už v roce 1997 během přípravných prací na stavbu nových bloků elektrárny. Množství dehtů s dalšími usazeninami ale nadále zůstávalo v nádrži, která je součástí kanalizace elektrárny.
"I když nehrozilo bezprostřední nebezpečí úniků látek do okolí, rozhodli jsme se na vlastní náklady tento materiál odstranit, nádrž vyčistit a vrátit ji původnímu účelu," uvedl dále Frýdl. Dodal, že firmy přišla tato čistka na 26 miliónů korun.
Vládní agentura CzechInvest i přes letité ekologické zátěže řadí pětisethektarovou zónu mezi strategická místa vhodná pro investory.
Společně s kladenským magistrátem už připravuje komplexní studii, která počítá s jeho oživením a revitalizací. "Cílem studie je zónu zmapovat a navrhnout způsob její regenerace a budoucího rozvoje," uvedla mluvčí agentury Jana Studničková.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí