zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průkopnická solární elektrárna

07.12.2004
Obecné
Průkopnická solární elektrárna
V Austrálii byl zahájen zajímavý projekt na získávání "čisté" elektrické energie. Jde o geniálně jednoduché využití proudu stoupajícího horkého vzduchu, nad nímž se v horkém počasí vytváří oblak typu cumulus. S výjimkou podpory při plachtění větroňů nebo jiných lehkých letounů nepřináší toto proudění žádný přímý energetický zisk. Takový sloup se však dá jednoduše vytvořit uprostřed kruhového zaskleného pole, uzavřít do betonového komína a může se mu pak svěřit pohon axiálních turbín se svislou osou.

Právě taková jednotka solární elektrárny o výkonu 200 MW se začala stavět severně od Melbourne a její betonová válcovitá, mírně konická dutá věž o průměru 130 m dosáhne rekordní výšky 1000 m. Zdrojem horkého vzduchu je kruhové zasklené pole o rozloze 35 km2, které je základem tvorby vzestupného proudění. Jeho rychlost asi 50 km/h odpovídá síle větru 7 podle Beaufortovy stupnice. Tuto funkci již ověřili němečtí inženýři na malém poloprovozním zařízení ve Španělsku. Skutečná elektrárna v Austrálii se staví nákladem asi 600 mil. EUR a její dohotovení je plánováno na rok 2005.

V hustě osídlených krajinách je takové řešení nemyslitelné, ale právě v australské poušti, v Severní Africe nebo v Indii je takový projekt lákavý a zabezpečuje i dostatek slunečního záření v průběhu celého roku. Takové elektrárny, postavené například na pouhých čtyřech procentech pouště na Sahaře, by pokryly spotřebu elektrické energie celé Evropy. Elektřina vyráběná z fosilních zdrojů je zatím asi o 40 % levnější, ale tato skutečnost se může výhledově značně změnit ve prospěch energie ze solárních elektráren. Jak bude ubývat ložisek ropy a zemního plynu, tak budou stoupat náklady na jejich těžbu a zvyšovat se jejich cena.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí