zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Štafetu převzala Písečná

10.12.2004
Obecné
Štafetu převzala Písečná
Zelené stuhy roku 2004, které získávají obce za zkvalitňování životního prostředí v rámci soutěže Vesnice roku, jsou již uděleny.
Letošním celostátním vítězem se stala obec Písečná, druhé místo obsadily (bez rozlišení pořadí) Dlouhá Loučka a Dražíč. Ocenění, které každoročně uděluje Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s., převzali představitelé obcí 2. listopadu v hlavním sále Sněmovny Parlamentu ČR. Dalších sedm vesnic získalo diplomy.

Vyhlášení výsledků roku 2004 bylo spojeno s oceněním zástupců České republiky v evropské soutěži Entente Florale (Kvetoucí sídla), obce Únanov a města Brna. Jejich soupeři byly obce a města z Belgie, Francie, Nizozemska, Chorvatska, Irska, Maďarska, Německa, Rakouska, Slovinska a Velké Británie.

Symbolickou štafetu nyní přebírá Písečná, která bude spolu s městem ze svého regionu reprezentovat Českou republiku v soutěži Entente Florale v roce 2005. Této soutěže, která probíhá už od roku 1975, se Česká republika letos účastnila potřetí.

V roce 2002 si ocenění odnesly obec Telecí (stříbro) a město Frýdek-Místek (bronz), o rok později Svatý Jan nad Malší a Prachatice (dvakrát stříbro) a letos již zmíněný Únanov spolu s Brnem (rovněž dvakrát stříbro).

Do soutěže o zelené stuhy se letos přihlásily obce z deseti krajů, o titul Vesnice roku usilovalo 238 obcí a zastoupeny byly všechny kraje.

AUTOR: /jon/


Ceny roku 2004

1. Písečná (okr. Ústí n. Orlicí): za systematickou, dlouhodobou a příkladnou péči o zeleň v zastavěném území obce i v okolní krajině

2. Dlouhá Loučka (okr. Olomouc): za dlouhodobý příkladný přístup k péči o zeleň, za vzornou úpravu návsi a péči o krajinu Dražíč (okr. Písek): za systematický a citlivý přístup k obnovování typického rázu jihočeské vesnice

Diplomy

Šabina (okr. Sokolov): za vhodnou krajinnou úpravu prostoru zřídla Šabinské kyselky

Přívětice (okr. Rokycany): za citlivý přístup k řešení krajiny v nejbližším okolí obce

Bratřice (okr. Pelhřimov): za ohleduplné využívání krajiny k rekreaci v přírodním prostředí

Bantice (okr. Znojmo): za postupné obnovování návsi spojené s péčí o charakteristickou výsadbu vrb

Mysločovice (okr. Zlín): za kvalitně udržovanou zeleň v zastavěném území obce s využitím květinové výsadby

Holovousy (okr. Plzeň - sever): za příkladné obnovení typické návsi s využitím výsadby tradičních ovocných odrůd

Chorušice (okr. Mělník): za vzornou péči o zeleň v nejbližším okolí domů
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí