zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kolik stojí vyčištění

14.12.2004
Geologie
Kolik stojí vyčištění
V republice je bezmála devět tisíc míst, která jsou z minulých desetiletí více či méně znečištěna ropnými látkami, odpady z chemické či hutní výroby. Staré ekologické škody mohou ohrožovat i zdraví - například pokud by se škodliviny dostaly do pitné vody. Přibližně tisíc oblastí už odborníci detailně prozkoumali, na 746 místech se právě stará ekologická škoda odstraňuje a 166 lokalit už bylo vyčištěno.
náklady v Desítkách miliard
Na odstranění starých ekologických zátěží zatím šlo z veřejných zdrojů už více než 22 miliard korun. Největší částku - něco přes 21 miliard - poskytl Fond národního majetku. Ten platí škody, které vznikly v podnicích před jejich privatizací. Fond zatím uhradil nápravu 61 škod. Vláda přitom do dnešních dní garantovala, že fond poskytne peníze na 270 akcí. Zapotřebí budou ještě desítky miliard korun.
Škody po sovětské armádě
Zvláštní kapitolou je znečištění po sovětské armádě. Ta v Česku využívala více než 70 oblastí, přičemž u šedesáti experti zjistili vážná zamoření. Nejpostiženější bylo okolí bývalého letiště Hradčany u České Lípy, kde byla odmašťovadly a palivem nasáklá několikametrová vrstva zeminy; nebezpečné látky se dostaly i do podzemní vody. Stát za škody po sovětské armádě dosud zaplatí více než miliardu korun. Zamořeny ještě zůstávají tisíce hektarů půdy.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí