zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skály musí být zachovány

21.12.2004
Geologie
Skály musí být zachovány
Jičín - Již jsme informovali o prospěšném setkání majitelek pozemků, na kterých se rozkládají Prachovské skály, s představiteli státních organů, samosprávy a mnoha odborníků a ekologů.
Ředitelka Správy CHKO Český ráj Lenka Šoltysová mimo jiné ve svém vystoupení upozornila na výsledky dvacetiletého monitoringu stavu skal. "Musíme zvažovat své chování. Pískovec je křehký a snadno by se mohlo stát, že za sto let zde již nebude," uvedla doktorka Šoltysová. Její apel byl určen všem, kteří se sice vydávají za horolezce, ale při tom pravidla sportovního lezení nectí a jde jim pouze o hladinu adrenalinu.
Na něco síly nejsou
Bohužel není v silách ani majitelů (rodina Schliků), ani členů horolezeckého svazu těmto excesům zabránit. Příští rok končí souhlas s lezením vydaný Českému horolezeckému svazu. S tím, jak dál, si budou odborníci lámat hlavu. Do prostoru se tlačí i různé agentury profitující na využívání skal. Zatím je zřejmé, že záchrana ojedinělého skalního města pro budoucnost má prim.
Žádost o zápis do prestižního seznamu skalních měst UNESCA byla sice naší republikou stažena, ale další možností, jak propagovat minimálně v rámci Evropy Prachovské skály, je uvedení v seznamu geoparků. Zatím byla žádost přijata, ale záleží na návštěvě inpektorů, jaký bude konečný verdikt. Geoparků je v Evropě dvacet a v Číně osm.
Rok bez úrazů

Uplynulá sezona proběhla bez vážných úrazů. Pouze jeden z lezců spadl ze skály a byl dopraven vrtulníkem do královéhradecké nemocnice.
Policie zaznamenala mírný pokles majetkové trestné činnosti oproti roku 2003. Problémem jsou stále krádeže zahraničních automobilů, které rychle mizejí mimo naši republiku. To ale není jev specifický pro oblast Českého ráje.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí