zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Citlivé plíce planety

22.12.2004
Příroda
Citlivé plíce planety
Deštné pralesy jsou na klimatické změny citlivější, než vědci dosud mysleli. Jinými slovy stačí méně, než se dosud předpokládalo, a plíce naší planety v podobě amazonské džungle mohou přestat fungovat.

Vědcům již dlouho vrtá hlavou, jak deštné pralesy přežily dobu ledovou. Podle jedné z teorií přežily ostrůvky pralesa obklopené nově vytvořenou savanou, podle jiné se na nich doba ledová nijak výrazně neprojevila.

Dosavadní výzkumy chování deštných pralesů v průběhu milionů let se soustředily na hledání vzorků flóry ve starých geologických vrstvách. To naráží na technické problémy, hlavně s dopravou těžké vrtací techniky na nepřístupná místa. Geology z Bristolské univerzity napadlo hledat vzorky starých deštných pralesů na malém ostrově při pobřeží kanadské provincie Nova Scotia. Uvědomili si totiž, že před nějakými 300 miliony let byl i tento ostrůvek součástí jediného kontinentu jménem Pangea - a na dnešní místo se dostal při pohybu zemských desek právě z rovníkové oblasti. Porovnáváním zkamenělých zbytků flóry v jednotlivých geologických vrstvách vědci zjistili, že každá změna klimatu přinesla zcela zásadní proměny ve spektru nalezených rostlin. Badatelé z toho vyvozují, že i současný vývoj globálního klimatu silně ovlivní flóru a způsobí zřetelné změny v jejím složení.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí