zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Debata o větrných elektrárnách v Koclířově

22.12.2004
Obecné
Debata o větrných elektrárnách v Koclířově

Večerní debata v Koclířově (Pardubický kraj) je první vlaštovkou postupu, kterým by se v českých obcích mělo diskutovat o projektech větrných elektráren, řeklo dnes Hnutí DUHA.

Ekologická organizace prosazuje, aby v rozhodování o větrných elektrárnách – jež v zásadě podporuje – měli důležité slovo místní lidé. Přivítala proto dnešní debatu mezi občany, zastupitelstvem a investorem, kterou vede nezávislý moderátor. Jde o první takovou diskusi v některé české obci.

Hnutí DUHA bylo přizváno, aby spolu s dalšími experty do diskuse pomohlo přinést nezávislá fakta a věcnou argumentaci. V Koclířově se plánuje osm větrných elektráren, které by vyráběly dostatek elektřiny pro 18 000 domácností.  

Díky novým technologiím nejsou moderní větrné elektrárny hlučné. Les vzdálený 200 metrů vydává při větru o rychlosti 6–7 metrů za sekundu stejný hluk jako stejně daleko umístěná větrná turbína. Zkušenosti ze zahraničí také ukázaly, že obavy obyvatel v okolních obcích se rozplynuly krátce po zahájení provozu elektráren. Ve Skotsku se hluku obávalo 12 % místních občanů – ale po zahájení provozu si už stěžují pouhá dvě procenta.

Přitom vedle snížení znečištění větrné elektrárny představují zajímavý zdroj příjmů pro venkovské obce a příležitost pro český strojírenský průmysl. Využití čistých obnovitelných zdrojů u nás ale kulhá daleko za Německem nebo jinými evropskými státy.

Informační list Hnutí DUHA, který vysvětluje některé omyly o větrných elektrárnách: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/vetrne_elektrarny.pdf

Petr Holub, vedoucí programu Energie v Hnutí DUHA, řekl:

„Větrné elektrárny jsou čisté zdroje energie a zaslouží proto podporu, ovšem s rozmyslem. Důležité je zajistit věcnou, informovanou veřejnou debatu v obcích, kde se plánují. Zatím jsou diskuse v českých obcích hodně vyhrocené, vinou nezkušenosti investorů při jednání s místními lidmi i kvůli tomu, že se u nás o větrných elektrárnách šíří množství nesmyslných pověstí. Debata v Koclířově je prvním příkladem, jak by projednávání měla vypadat. Výsledkem by mohla být stavba dobrých větrných projektů a zamítání těch špatně připravených.“

Kontakt: Petr Holub, telefon 604-177711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí