zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Slovensku vybrali Smraškoda 2004 a Zelenou haluz 2004

22.12.2004
Obecné
Na Slovensku vybrali Smraškoda 2004 a Zelenou haluz 2004

Smraškod obyčajný se evolucí vyvinul z českého ropáka bahnomilného

Vítězem 3. ročníku ankety o antiekologický čin „Smraškod roku“ za rok 2004 na území Slovenska byl 20. prosince 2004 v Bratislavě občanskými sdruženími Společnost přátel Země a VLK vyhlášen ministr hospodářství a předseda politické strany A.N.O. Pavol Rusnok. Vítězem 2. ročníku ankety o antiekologický výrok „Zelená haluz“ se stal předseda slovenské vlády a předseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Rozhodování měla na starosti komise složená z 36 zástupců ekologických sdružení, slovenských umělců a vědců. Ankety jsou obdobou českého „Ropáka roku“ a „Zelené perly roku“, které pořádají Děti Země.

„Jak je vidět, tak myšlenka recesistických anket na ochranu životního prostředí se prosadila i na Slovensku, takže zbývá ještě expandovat na západ,“ domnívá se organizátor ropáka Miroslav Patrik z Dětí Země, který je zároveň také členem slovenské komise pro výběr smraškoda a zelené haluzy.

Titul Smraškoda 2004 získal ministr hospodářství Pavol Rusko mj. za snahu snížit vysokou ochranu přírody v národních parcích a v chráněných zemích, za zablokování systému zálohování nápojových obalů a jejich recyklace, za prosazování státní podpory pro výstavbu jaderné elektrárny Mochovce bez ekonomické analýzy a za bagatelizaci Národní strategie trvale udržitelného rozvoje Slovenska.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda si zelenou haluz vysloužil za svůj výrok o rozvoji turismu v Tatrách po kalamitě obrovského množství stromů, který vyšel v deníku SME 25. listopadu 2004: „Betón nie je nepriateľ človeka, pokiaľ sa s ním nakladá efektívne.“

„Jak se zdá, tak nic nového pod sluncem. Je to obdobné jako u nás,“ řekl ke slovenským výsledkům Patrik, který současně připomněl, že výsledky ankety Ropák 2004 a Zelená perla 2004 budou zveřejněny až 29. dubna 2005.

Ropákem 2003 se za podporu výstavby jezů na Labi a za nápad zrušit Ministerstvo životního prostředí stal poslanec za ČSSD Jaromír Schling.

Zelenou perlu 2003 získal starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák, který v Týdeníku Frýdecko-Místecko ze dne 9. 12. 2003 přišel s nápadem, že pro zvěř stavět drahé mostní přechody je zbytečné: „Myslím, že neexistuje jen přirozená migrace, ale i umělá. Těch pár medvědů či vlků by se tedy dalo podle mého názoru čas od času přepravit do jiných oblastí.“

Další informace:

1) tisková zpráva ze dne 20. 12. 2004 s výsledky obou anket – ww.spz.sk, spz@spz.sk, tel. 00 421 55 677 16 77

2) anketa Smraškod roku – www.smraskod.sk

3) anketa Ropák roku – www.detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí