zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Box "chlazený" sluncem

18.01.2005
Obecné
Box  chlazený  sluncem
Společnost Unilever představila na mezinárodním zasedání účastnických zemí Montrealského protokolu zaměřeného na redukci užívání látek narušujících ozónovou vrstvu v Praze mrazicí zařízení na zmrzlinu poháněné solární energií. Jedná se o další prototyp ekologické varianty mrazicího boxu, který má v budoucnu plošně nahradit běžně používané mrazicí boxy plněné chladicí látkou HFC (HydroFluoroCarbon). Tato látka sice nenarušuje ozónovou vrstvu, ale podílí se na globálním oteplování. V tuto chvíli již Unilever po celém světě používá 15 tisíc kusů zařízení šetrných k životnímu prostředí. Jsou vybavena solární baterií, která zcela nahradí zdroj energie a eliminuje použití HFC jako chladicího média. Boxy využívají sluneční energii zachytávanou solárními panely. Jsou vybaveny speciálním kompresorem, který pracuje na stejnosměrný proud z baterie, kterou lze dobít i ze sítě. Baterie vydrží celý den i v případě naprostého nedostatku slunečního sv ětla.

Důvodem, proč se Unilever stal jedním z průkopníků mražení šetrného k životnímu prostředí, je skutečnost, že jeho zmrzlinová značka Algida provozuje na světě 2 mil. mrazicích boxů. Průzkumy napadání ozónové vrstvy látkou HFC vedly Unilever k hledání dalších řešení, například termoakustických boxů nebo boxů na principu látek, které ozónovou vrstvu nepoškozují. Již dnes používá 15 tis. mrazicích boxů na principu látky HC (Hydrocarbon - nepřispívá ke globálnímu oteplování). Do roku 2005 bude Unilever provozovat 80 tis. mrazicích boxů na bázi HC.

Unilever vyrábí ve svém závodě v Nelahozevsi rostlinné tuky Rama, Flora, Rama Créme Bonjour a Perla, mýdla Lux a kosmetiku Pond's a Rexona. V Zábřehu na Moravě majonézy Hellmann's a instantní výrobky Knorr.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí