zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchodování zatím bez nás

18.01.2005
Ovzduší
Obchodování zatím bez nás
Česko nemá souhlas Evropské komise s plánem na regulaci emisí skleníkových plynů.

Evropská unie schválila národní emisní plány 21 členským státům, které smějí vyčerpat 1,5 miliardy emisních kreditů. Česká republika mezi nimi není, protože Komise ještě neschválila její plán na regulaci emisí skleníkových plynů. Na souhlas EU čeká také Polsko a Itálie, zatímco Řecko svůj program Komisi ještě vůbec nezaslalo.

Česká vláda poslala EK návrh na vydání povolenek k vypouštění emisí kysličníku uhličitého ve výši téměř 108 milionů tun ročně, a to přes nesouhlas Ministerstva životního prostředí (MŽP), které usilovalo o nižší objem. Podle Tomáše Chmelíka z MŽP zpoždění nevyřadí české podniky z obchodování na celý rok, protože povolenky dostanou zpětně a celý mechanismus bude fungovat, jako by se začalo od Nového roku. Povolenky mají fyzicky dostat na účet nejpozději k 28. únoru. Podmínkou je, že si do té doby vyřídí povolení k vypouštění skleníkových plynů a zápis do registru.

Veřejně přístupný registr obchodování s povolenkami bude spravovat společnost Operátor trhu s elektřinou (OTE), pro lepší komunikaci s podniky bude sloužit nově zřízená internetová stránka www.povolenky.cz. Společnost OTE vypsala na dodávku systémů registru výběrové řízení, v němž zvítězila společnost LogicaCMG. Zřízení ani provoz registru se nefinancuje z veřejných prostředků. Náklady pokryjí uživatelé v rámci ceny za tuto službu.

Evropská unie 1. ledna otevřela první mezinárodní burzu pro obchodování s emisemi. Má elektronickou podobu a první dva roky se na ní bude obchodovat pouze s právy na vypouštění emisí oxidu uhličitého v osmi průmyslových odvětvích. Další skleníkové plyny přijdou na řadu později.

AUTOR: Milena Geussová
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí