zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna stále usiluje o dovoz odpadu ze zahraničí

19.01.2005
Odpady
Spalovna stále usiluje o dovoz odpadu ze zahraničí
LIBEREC - Liberecká spalovna stále usiluje o dovoz odpadu ze zahraničí. Poté, co ministerstvo životního prostředí zamítlo loni na podzim žádost o dovoz 6000 tun odpadu jedné společnosti z Mnichova, obdrželo v minulých dnech další tři žádosti. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. I tyto firmy z Německa a Rakouska chtějí vozit odpad do Liberce.

"Máme z toho obavy, tlak sílí a pokud ministerstvo povolí, hrozí nám, že nás zavalí odpady ze zahraničí," řekla ČTK Zuzana Tachovská z ekologického sdružení Lidi pro Liberec. Už nyní se podle ní ozývají hlasy z dalších spaloven, že nejsou zařízením na likvidaci odpadu, ale na jeho využití. Je to také hlavní argument pro dovoz odpadu do liberecké spalovny. Import odpadu k likvidaci totiž české zákony zakazují, pokud ale bude dál využit, je možný.

"Naše zařízení je závodem na termické využití odpadů, jako takové nás schválil i krajský úřad," řekl ČTK Pavel Bernát, ředitel společnosti Termizo, která spalovnu postavila a provozuje. I když podle něj firma není přímým účastníkem řízení, má na dovozu odpadů zájem. "Plánovaný objem odpadů ze zahraničí představuje tak pět procent naší kapacity, která je pro letošní rok už prakticky smluvně naplněna," dodal Bernát.

Podle ekologů však spalování není využitím, ale likvidací a stejně se zatím k problému staví i ministerstvo. Opírají se o rozsudky Evropského soudního dvora. "Rozhodnutí krajského úřadu podle nás není v pořádku, a proto jsme podali podnět k jeho přehodnocení, zatím ale čekáme na výsledek," řekla ČTK Simona Jašová z hnutí Děti Země. Zároveň se obává, že zarazit další diskuse na toto téma, pomůže jedině zákon.

Liberecká spalovna byla postavena v polovině 90. let. Zařízení, které může ročně zlikvidovat 96.000 tun odpadů, vyprodukuje 650.000 gigajoulů tepla a 8000 megawattů elektřiny. Nyní je plně využito, přičemž 65 procent odpadu je z Libereckého kraje a zbytek se dováží ze sousedních regionů. Právě část tohoto dovozu by měl nahradit finančně výhodnější import ze zahraničí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí