Pátek, 19. dubna 2024

Globální změny podnebí – vláda se musí přidat k mezinárodnímu úsilí

Globální změny podnebí – vláda se musí přidat k mezinárodnímu úsilí

Hnutí DUHA urgovalo vládu, aby vzala vážně dnes zveřejněnou zprávu mezinárodního panelu pro globální změny podnebí a začala se seriózně zabývat snižováním českých exhalací oxidu uhličitého.

Čtrnáctičlenný panel politiků, byznysmenů a vědců vedený americkou republikánskou senátorkou Olympií Snowovou a bývalým britským ministrem průmyslu a dopravy Stephenem Byersem měl za úkol navrhnout další postup opatření proti globálním změnám podnebí, který by byl přijatelný pro obě strany Atlantiku. Velká Británie, která letos předsedá skupině G8 a ve druhé polovině roku také Evropské unii, chce využít této příležitosti a dosáhnout nové shody mezinárodního společenství.

Zpráva především navrhuje, aby za dlouhodobý cíl bylo stanoveno omezení růstu průměrné globální teploty na hranici 2 stupně Celsia nad úrovní před průmyslovou revolucí. Překročení tohoto bodu by patrně znamenalo „podstatné snížení zemědělských výnosů, výrazné zvýšení počtu lidí ohrožených nedostatkem vody a plošné důsledky pro lidské zdraví“. Zároveň panel doporučuje několik konkrétních opatření:

§         zvýšit do roku 2025 podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v zemích G8 na čtvrtinu,

§         zvýšit výdaje na výzkum a vývoj čistých technologií na dvojnásobek,

§         zavést systémy obchodování s emisemi oxidu uhličitého, které by průmysl přiměly ke snižování znečištění,

§         přesunout zemědělské dotace na podporu energetických plodin.

Snížení exhalací a nové technologie „vytvoří pracovní místa a zahájí novou éru ekonomické prosperity“, upozorňuje zpráva.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Cenné na zprávě je, že se na doporučeních tentokrát nedohodli nezávislí vědci nebo ministři životního prostředí, nýbrž politici z obou stran Atlantiku i byznysmeni. Zpráva zároveň klade důraz na opatření jednotlivých zemí, nejen mezinárodního společenství. Česká republika patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě i mezi průmyslovými zeměmi. Vláda proto nesmí nechat debaty na velkou diplomacii mezi Bruselem, Washingtonem, Moskvou a Tokiem, ale sama podniknout seriózní opatření ke snížení exhalací oxidu uhličitého. Zatím české politické špičky vysoké znečištění z domácích elektráren, hutí, chemiček i kamionů prakticky ignorují.“

Kontakt:            Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů