zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Omyly o zprávě ke globálním změnám podnebí

27.01.2005
Ovzduší
Omyly o zprávě ke globálním změnám podnebí

Hnutí DUHA dnes varovalo, že zpravodajství o úterní zprávě mezinárodního panelu ke globálním změnám podnebí se bohužel opakuje několik podstatných a nešťastných nedorozumění.

"Panel vědců ve své zprávě varuje..."

Panel není expertním týmem a nikdy neměl ambici hodnotit riziko globálních změn podnebí. Kapitola jeho zprávy, která se zabývá problémem samotným po přírodovědecké stránce, je poměrně stručná a obsahuje už mnohokrát publikované základní informace. Účel a obsah zprávy je odlišný - politický. Má pomoci prolomit mrtvý bod, do kterého se dostala mezinárodní jednání. Velká Británie totiž hodlá využít svého letošního předsednictví v G8 a EU, aby takového průlomu dosáhla.

Zadáním tedy bylo navrhnout další postup, který by byl přijatelný pro účastníky Kjótského protokolu i pro USA s Austrálií, které smlouvu bojkotují. Panel proto z velké části tvoří politici z obou stran Atlantiku a byznysmeni. Předsedali mu americká republikánská senátorka a britský exministr průmyslu a dopravy, mezi členy je například bývalý generální ředitel Konfederace britského průmyslu.

"Za deset let se klima dostane do kritického bodu, za kterým není návratu"

Nikde v celé zprávě se nic takového nepíše.

"Zpráva má kritizovat Bushovu administrativu"

Přesně naopak. Účelem zprávy je navrhnout hlavní principy dalšího postupu a klíčová opatření, na kterých by se mohl shodnout Bílý dům s účastníky Kjótského protokolu. Ostatně proto byla spolupředsedkyní panelu Olympia Snowová, americká senátorka za prezidentovu Republikánskou stranu.

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 514 759, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí