zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Berlín míní, Verheugen mění

28.01.2005
Chemické látky
Berlín míní, Verheugen mění
Německá představa o pečlivém střežení zájmů domácích podniků v Evropské unii, a to z pozice "vlastního" komisaře pro společnou průmyslovou politiku, dostala první trhlinu. Berlín a Günter Verheugen, informuje Handelsblatt, se rozcházejí v názoru na připravovaný systém testování a povolování chemikálií v EU (REACH).

Zatímco spolkový eko-ministr Jürgen Trittin (Zelení) vystoupil v prosinci s požadavkem, aby Komise požadavky na chemické látky podstatně zpřísnila, vyslovil se nyní Verheugen pro úlevu podnikům s roční produkcí do 10 tun. Střední a malé firmy by podle jeho názoru nezvládly finanční břemeno spojené s důkladnými testy.

REACH, největší politicko-obchodně legislativní projekt, který kdy uvedla EU do chodu, by se měl týkat zhruba 30 tisíc látek. Hráči v chemické branži chtějí, aby se tento počet smrskl pouze na substance, které jsou člověku a životnímu prostředí nebezpečné. Tuto možnost však ekologičtí ministři členských států před Vánocemi zamítli. Výslednou podobu novinky musí schválit Rada EU a Evropský parlament.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí