zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rakovina u dětí údajně souvisí se znečištěným ovzduším

28.01.2005
Ovzduší
Rakovina u dětí údajně souvisí se znečištěným ovzduším
Většina případů rakoviny u dětí je pravděpodobně způsobena tím, že ještě v těle matky jsou vystaveny vlivu průmyslových exhalací, které rodička vdechuje. K tomuto závěru dospěl britský vědec George Knox.
Svou hypotézu formuloval poté, co porovnal záznamy o narození a smrti dětí, které v Británii prokazatelně zemřely na rakovinu, s mapou chemického znečištění. Podle něho u dětí, které žijí v okruhu jednoho kilometru od nejvíce postižených míst, lze konstatovat dvakrát až čtyřikrát větší pravděpodobnost než u ostatních, že zemřou na rakovinu ještě dříve, než dosáhnou šesti let.
Za největší riziko považuje skutečnost, že se dítě narodí poblíž místa s vysokým výskytem emisí kysličníku uhelnatého a nenasyceného plynného uhlovodíku 1,3-butadien; první je obsažen ve výfukových plynech, druhý se navíc používá při výrobě umělého kaučuku. Ve studii, již uveřejnil odborný časopis Journal of Epidemiology and Community Health, se hovoří rovněž o kysličnících dusíku a o dioxinech.
Jiný britský odborník Lesley Walker, který se rovněž zabývá zkoumáním rakoviny, si však myslí, že Knoxova hypotéza není příliš průkazná. "Mnoho informací nasvědčuje tomu, že leukémie, čili nejčastější forma rakoviny u dětí, může být ojedinělou odpovědí na neidentifikovanou, ale obecnou infekci," uvádí. Kromě toho podle něho nelze vyloučit, že svou úlohu má genetický základ. Knox použil mapu, na které jsou zachyceny naměřené emise chemikálií na kilometr čtvereční v roce 2001.
Rakovina u dětí je dost řídká. Odborníci tvrdí, že počet případů se v Evropě velmi pozvolna zvyšuje, malí nemocní ale podle nich mají stále větší naději, že nemoc překonají.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí