zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pomůže životnímu prostředí

01.02.2005
Voda
Pomůže životnímu prostředí
Spádová oblast Dolní Počernice bude odpadní vodou z domácností i průmyslových provozů do budoucna výrazně méně zatěžovat životní prostředí. Pomohla tomu první fáze rekonstrukce pobočné čistírny odpadních vod Čertousy. Dílo v hodnotě téměř 27,5 milionu Kč dokončila Skanska CZ, divize Pozemní stavitelství Čechy. Nynější stav čistírny zaručuje splnění všech současných norem a nároků na kvalitu vypouštěné vody.

Investorem stavby byla společnost PVS a.s., provozovatelem čistírny je PVK, a.s., Závod čistírny odpadních vod. Rekonstrukce probíhala za provozu od prosince roku 2003 do loňského léta.

Čistírna odpadních vod v Čertousech byla postavena v 70. letech minulého století a důvodem pro její nynější rekonstrukci byla nevyhovující kvalita vypouštěné vody, především vysoký obsah dusíku.

Hlavním úkolem této fáze byla kompletní rekonstrukce kalového hospodářství čistírny, to znamená rekonstrukce vyhnívacích nádrží a zařízení pro zahuštění a odvodnění kalu a čerpání kalové vody. Celkem byla obnovena tři technologická zařízení a sedm stavebních objektů, nově byla vybudována například jímka kalové vody a armaturní šachta.

Druhá fáze rekonstrukce, která bude zahájena v prvním čtvrtletí roku 2005, kvalitu vypouštěné vody opět o něco zvýší. Paradoxně se tak stane snížením kapacity čističky. Pro optimální fungování čistírny odpadních vod by měla být její kapacita využita minimálně z 50 %, mj. kvůli dostatečnému nátoku odpadní vody, a tím také dostatečnému průtoku čistícími mechanizmy. Stávající kapacita 33 tisíc ekvivalentních osob bude tedy snížena na 15 tisíc ekvivalentních osob, přičemž ekvivalentní osobou se rozumí jeden člověk v případě domácností, u průmyslových podniků se na ekvivalentní osoby přepočítává stanoveným koeficientem objem odpadní vody, přivedené k ČOV. V současné době je na čistírnu odpadních vod Čertousy napojeno zhruba osm tisíc ekvivalentních osob.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí