zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BALANC NA OSTŘÍ PILY

09.02.2005
Les
BALANC NA OSTŘÍ PILY
Lesy České republiky hledají nové formy hospodaření. Rakousko stejný problém začalo řešit před osmi roky a řeší jej dodnes.

V příjemném prostředí nově postaveného sídla Rakouských spolkových lesů v Purkersdorfu nedaleko Vídně se Ekonom sešel s Thomasem Uhrem, finančním ředitelem a členem představenstva Rakouských spolkových lesů. "Nechceme radit. Vlastních starostí máme až nad hlavu. Není to však tak dlouho, kdy jsme začali hledat odpovědi na otázky, které si dnes kladete i vy v České republice," říká v úvodu Uher roztomilou češtinou, kterou zná od babičky.

Před osmi roky se státní podnik Rakouské spolkové lesy transformoval na akciovou společnost. Proč?

Podnik byl několik let ve ztrátě, stagnoval a nedokázal snižovat náklady. Chtěli jsme mít větší možnosti, získat kontrolu nad hospodařením a stát se běžně fungující firmou. Stát je stále naším jediným akcionářem a jeho zájmy zastupuje na valné hromadě a v dozorčí radě spolkové ministerstvo zemědělství. Ministr sice může odvolat dozorčí radu, ale nemá možnost přímo přikazovat představenstvu, co má a nemá dělat. Hospodaříme v lesích na základě ústavního zákona a k jeho změně by bylo potřeba dvoutřetinové většiny v parlamentu.

Necítíte žádné tlaky ze strany státu?

Necítíme přímé tlaky. Ředitel není jmenován a odvoláván ministrem, ale představenstvem. Les je ale vlastně něco jako spořitelna a pokud státu chybí zdroje v rozpočtu, pak mohou vzniknout větší tlaky na ekonomiku a na naši ziskovost. Vždy jsme to však ustáli. Jde vlastně o velice křehké balancování právě mezi ekonomickými, sociálními a ekologickými zájmy. Z našeho zisku odvádíme polovinu do státního rozpočtu. To stanoví zákon. Po bolestivé a složité transformaci jsme se dostali do černých čísel. Loni jsme odvedli státu téměř 14 milionů eur.

V čem spočívala, jak říkáte, bolestná a složitá transformace?

Šla po nákladech. Zatímco cena dřeva u nás od začátku 80. let stagnuje, náklady rostly. Výsledkem je, že dnes vyděláváme na prodeji stejného množství dřeva vlastně o polovinu méně než před 25 roky. Nůžky se neúnosně rozevíraly. To nešlo dál akceptovat. V ČR cena dřeva v uplynulých 15 letech rostla, a tak potřeba změn nebyla tak aktuální. Dnes se již ceny srovnaly.

Důslednou deregulací a decentralizací jsme dosáhli vytčeného cíle: dostat se do zisku. Jako státní podnik jsme spíše fungovali jako úřad, který měl 30 tisíc stran nejrůznějších předpisů. Nikdo se v tom nevyznal, ale když ministerstvo potřebovalo, tak si vždy nějaký předpis vydalo. Dnes máme pouze 150stránkový manuál a stačí to. Z více než dvou tisíc lidí jsme se dostali na dnešních 1264, z 50 lesních správ na 12 a z 250 revírů na 120.

Čekal jsem, že mě přivítáte v zelené kamizolce s knoflíky z parůžků. Jste ještě vůbec lesníci?

Chceme působit navenek jako normálně fungující firma. Pronajali jsme naši budovu v centru Vídně. Tam seděl referent za zavřenými dveřmi, jeho nadřízený za dvěma a jeho další šéf měl již trojité dveře, aby nikdo neslyšel, co dělá. Za pronájem máme ročně 1,5 milionů eur a postavili jsme si novou budovu nákladem devíti milionů. Všechny kanceláře jsou otevřené, nic tady nikdo neskryje. Z utajeného úřadu jsme se stali transparentní společností. Ale lov je pro nás taky důležitý. Vlastníme i zámeček, kde najdete na stěnách lovecké trofeje. Tady jsme ale managementem ve firmě, ne fořti.

Takže podnikáte i s nemovitostmi?

Pronájmem objektů, pozemků pod lanovkami a sjezdovkami, břehů jezer i samotných jezer získáváme zhruba sedminu našeho zisku. Nemovitosti prakticky nikdy neprodáváme. Pokud je to ekonomické, tak je opravíme a pronajímáme. Prodej dřeva v našem obratu prozatím dominuje a pohybuje se kolem 70 %. Předpokládáme, že během pěti let klesne tento podíl na 50 %. Počítáme však, že prodej dřeva absolutně klesne pouze o 15 % a celkový obrat přitom naroste o 25 %.

Pouze ve výjimečných případech prodáváme stromy nastojato. Ročně těžíme okolo 1,8 mil. kubíků a až třetinu z toho vlastními zdroji; čtvrtinu zpracováváme i na pile skupiny Mayr-Melnhof, kde máme majetkovou účast. Vždy se snažíme prodávat dřevo bez prostředníků a s co nejvyšší přidanou hodnotou.

Pokud budou klesat příjmy z prodeje dřeva, jak chcete zajistit růst zisku?

Kromě našich aktivit v oblasti nemovitostí poroste oblast poradenství a služby pro třetí strany. Na ně sázíme nejvíce. To je vlastně poslední podstatná změna, ke které jsme se před necelými dvěma roky odhodlali. Založili jsme rovným dílem společně s Finskými státními lesy společnost Foria-ÖBf. Základem myšlenky byl prodej lesnických služeb a od loňska společně hledáme příležitosti především ve střední a východní Evropě. Prodáváme know-how státům, obcím, firmám i soukromým osobám. Jde jak o management samotných lesů, tak i management dřeva. Získali jsme zákazníky v Rusku, kde hospodaříme na 176 tisících hektarech a roční těžba by měla dosáhnout 850 tisíc kubíků, a v Rumunsku, kde jde o management toku dřeva z lesa na pilu. První zákazníky jsme získali i v ČR a právě vyhodnocujeme situaci v Lesích ČR, které vypisují různá výběrová řízení.

Tyto služby však nabízíme i v Rakousku jiným vlastníkům. Rakouské spolkové lesy samy podnikají jen na 15 % všech lesů, což představuje desetinu území státu. Prozatím se to rozvíjí pomalu, ale jde o trend, který je jednoznačně růstový. Dalších aktivit je celá řada. Například ve Vídni nákladem 50 milionů eur budujeme spolu s partnery 60MW elektrárnu, která ročně spálí 600 tisíc kubíků dřeva. Také zvažujeme stavbu teplárny s elektrárnou v ČR nedaleko Hranic na Moravě.

AUTOR: JIŘÍ KUČERA
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí