zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk v oceánech mrzačí delfíny

10.02.2005
Hluk
Hluk v oceánech mrzačí delfíny

LONDÝN - Světové oceány ničí hluk, jehož hlavními zdroji jsou ropný průmysl a lodní doprava.

Podle britských ekologů hlučnost podmořského světa postihuje především velryby a delfíny, kteří v jejím důsledku ztrácejí sluch, komunikační schopnosti a mohou z tohoto důvodu i umírat. Britští ekologové se domnívají, že hluk způsobuje především pátrání po nových nalezištích ropy a zemního plynu, které se posunulo již i do oblastí hlubokých moří.

Dalším problémem je lodní doprava, především velká plavidla a užívání nízkofrekvenčních sonarů. Existují přitom důkazy, že současná míra hluku má negativní dopad na sluch kytovců a zaviňuje jejich častou ztrátu orientace a možné uváznutí na mělčině.

Hluk rovněž vážně narušuje schopnost velkých velryb vzájemně spolu komunikovat a brání kupříkladu matkám a jejich potomkům zůstávat v kontaktu. Britská Společnost pro ochranu velryb a delfínů proto již zahájila kampaň nazvanou Oceány hluku a navrhla akční plán k regulaci podmořského hluku.

Vyzvala také k uzavření mezinárodní dohody o regulaci hluku v mořích a k založení nezávislé organizace, která by se zabývala jeho zkoumáním.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí