zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace ropy půjde do statisíců

14.02.2005
Geologie
Likvidace ropy půjde do statisíců
Ostrov - Minimálně 800 tisíc korun bude stát likvidace staré ekologické zátěže v areálu bývalých kasáren v Ostrově, ze kterých chce město vybudovat Ekocentrum. Radnice nechala změřit výskyt ropných látek. Průzkum zjistil, že v areálu kláštera je obsah těchto látek vysoce nadlimitní, povolenou hranici překračuje sedmnáctkrát, a to v zeminách i na hladině podzemní vody.
"Necháváme si zpracovat ještě hydrologický průzkum. Na laboratorní výsledky ale stále čekáme. Musím konstatovat, že částka osm set tisíc korun nebude zdaleka konečná, klidně může tato likvidace jít do milionů korun. Nemůžeme proto zatím hovořit o konkrétních číslech. Také ještě není znám způsob, jak se budou ropné látky likvidovat. Otázkou nyní tedy je, kde na to sehnat peníze," vysvětlil místostarosta Ostrova Milan Matějka.
Ostrov chce v této záležitosti žádat o dotace ze strukturálních fondů Evropské unie, která k těmto účelům zřídila zvláštní program. Její příspěvek by byl 75 procent, zbytek by uhradilo město. Pokud ovšem sanace ropných látek půjde do milionů, Ostrov se bude snažit získat i další finanční prostředky.
"Chtěl bych se proto kvůli tomu spojit i s ministerstvem životního prostředí, zda by nám v této svízelné situaci, o které jsme neměli ani tušení, pomohlo," poznamenal Matějka. Když totiž armáda kasárny opouštěla, uvedla, že areál není kontaminován.
Do 28. února musí být hydrologický průzkum zpracován. Jen ten bude ale stát téměř čtvrt milionu korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí