zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skončila doba levných energií

18.02.2005
Obecné
Skončila doba levných energií
Nový energetický zákon umožňuje firmám volné obchodování s energiemi a podniky si nyní mohou svého nového dodavatele elektřiny vybrat.
Prakticky všichni distributoři elektřiny však uvolnění trhu využili ke zdražení. Letošní rok tak přinesl očekávanou liberalizaci trhu se elektřinou, ale zároveň i vzestup jejích cen. Cena se nyní nově skládá z platby za silovou elektřinu (cena silové elektřiny, tj. čisté energie bez dalších nákladů) tvoří polovinu z výsledné ceny, stálého poplatku za distribuci a platby za množství dodané elektřiny. Ne všude však bude mít zdražení elektrické energie stejný dopad, vzhledem k rozdílnému vývoji cen v regionech podle místních distributorů. Zatímco např. elektřina výrazněji podraží na jižní Moravě a na východě Čech, v jižních Čechách by měla být naopak o něco levnější protože německá společnost E.ON, která ovládla distributory na jihu Čech a na jižní Moravě, hodlá srovnat ceny v obou regionech. Na Severní Moravě podle odhadů Energetického regulačního úřadu může zdražení v kategorii podnikatelského maloodběru v průměru o 12,4 %

Výrazné zdražení elektřiny přinese problémy českým firmám, které budou kupovat elektřinu dráž než loni o desítky procent - odhady hovoří o 10 - 30%, více letos platí odběratelé i za plyn, jehož ceny na světovém trhu prudce vzrostly už loni, a za vodu. Ceny plynu se odvíjejí od světových cen ropy, a ty byly uplynulém roce extrémně vysoké - ropa i produkty z ní vyráběné, jako jsou těžké a lehké topné oleje, rozhodující pro cenu plynu, za posledních šest měsíců podražily o více než 30 %, a přes 80% z výsledné ceny tvoří nákupní cena, komentuje vývoj na trhu energetických surovin Blahoslav Němeček z Energetického regulačního úřadu.

Zdražuje se elektřina, plyn i uhlí

V letošním roce se díky prudkému růstu cen ropy podstatně zvedla i cena propanu, topného oleje a zemního plynu, který navíc dosáhl své rekordní cenové úrovně.

Navíc prognózy vývoje cen ropy nejsou zrovna příznivé a v roce 2005 lze očekávat další zdražení. Stejně jako se v minulosti sblížily ceny pohonných hmot u nás a v Evropě, začnou se v příštích letech přibližovat cenové úrovni EU i ceny zemního plynu, který je v současné době například v Německu dražší o více než 100% než u nás.

Důsledkem růstu ceny plynu a elektřiny bude i růst cen uhlí. Hlavní důlní společnosti (s výjimkou OKD) už v loňském roce ohlásily zdražení. Např. Severočeské doly počítají se zhruba pětiprocentním růstem cen, Sokolovská uhelná o 1,5 %, Mostecká uhelná hodlá kopírovat inflaci a promítat do cen další vlivy jako nákupy dražších energií, úhradu škod, které vznikly v krajině při důlní těžbě, apod.

Ceny energií v ČR se tak počátkem letošního roku vyhouply na svá historická maxima, a v důsledku přizpůsobování cenové struktuře EU budou muset odběratelé počítat s tím, že i český trh se bude muset přizpůsobit vyšším cenám energií v zemích Evropské unie. A i v budoucnu lze čekat postupný vzestup cena silové energie, a její velkoobchodní cenu .

Pro podniky to znamená nové, miliónové výdaje. Největší dopad bude mít vzestup cen energií zřejmě na malé a střední firmy, kterým u těchto položek náklady porostou víc než inflace, odhadovaná letos na 3 až 4 %. Zdražení buď mohou firmy promítnout do ceny výrobků, což však konkurence na trhu často neumožňuje, nebo musí hledat jiná řešení úspor, včetně např. propuštění pracovníků.

Spotřeba zvyšuje poptávku i cenu

Zvyšování cen energií však netrápí zdaleka jen české firmy, ale těžkou hlavu z něj mají i ve vyspělých zemích.Výrazným faktorem, který může zasáhnout do cen energií a surovinových zdrojů je totiž jejich spotřeba "velkoodběrateli" v podobě velkých států, které nyní prožívají rozmach své ekonomiky, jako jsou Brazílie, Rusko, Indie a Čína (někdy označované zkratkou BRIC). Pokud jejich ekonomika poroste současným tempem, budou v příštích letech potřebovat víc a víc energie. U Číny jsou si tím ekonomové prakticky jistí, a už jen to znamená, že cena fosilních paliv na světovém trhu se tedy bude kvůli rostoucí poptávce zvyšovat. U Evropy se předpokládá, že tento tlak vyvolá větší zájem právě o obnovitelné zdroje energie, které by doplňovaly ubývající zdroje těch tradičních.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí