zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pivovary nemusí být omezovány

16.02.2005
IPPC
Pivovary nemusí být omezovány
Reaguji na informace, tykající se údajných připravovaných omezení pro české pivovary (Výroba piva je dražší než v zahraničí, HN 11. února). Směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění z roku 1996 zahrnuje asi 1300 českých provozovatelů. V kostce lze říci, že směrnice si klade za cíl minimalizovat znečištění z různých zdrojů po celé Evropské unii. Provozovatelé uvedení v příloze směrnice dostávají povolení od kompetentních úřadů členského státu. Povolenky jsou založeny na konceptu tak zvané nejlepší dostupné techniky.
Pracovní skupina EU v Seville složená z odborníků z členských zemí připravuje návod pro jednotlivé sektory: jedním z nich jsou potraviny, mléko a nápoje, tedy i pivo. Výsledkem práce skupiny jsou právně nezávazná doporučení.
Nejedná se o neměnná pravidla, ale o názory odborníků na nejlepší dostupnou techniku v jednotlivých sektorech. Je plně v kompetenci národních úřadů zohlednit konkrétní případy provozovatelů, české pivovarníky nevyjímaje. Nejde o závazný dokument, který by české pivovarníky nutil měnit výrobní metody. Zatímco je systém nejlepší dostupné techniky určen k tomu, aby pomáhal úřadům v členských státech v rozhodování o udělení povolenek, konečné posouzení jednotlivých případů a rozhodnutí je na těchto národních úřadech.
Jedná se tedy o decentralizovaný systém, ve kterém důležitou roli hraje také výměna informací mezi odborníky z členských zemí, odvětvími a organizacemi na ochranu životního prostředí.
Jaromír Levíček, reprezentace Evropské komise v ČR, Praha
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí